Foto Galeri

LİTVANYA’YLA İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ KURULDU

2721

LİTVANYA’YLA İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ KURULDU

Litvanya’nın yeni Türkiye Büyükelçisi Audrius Bruzga, 30 Temmuz 2015 Perşembe günü ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’i ziyaret etti. Başkan Şahin, Büyükelçi Bruzga’ya ALTSO’nun Litvanya’ya yapacağı iş gezisi hakkında bilgi vererek, iş adamlarına 3 ila 5 yıl arasında vize verilmesi konusunda destek istedi. Büyükelçi de bu konuda elinden geleni yapacağının sözünü verdi.

Litvanya’nın yeni Türkiye Büyükelçisi Audrius Bruzga’nın ALTSO’ya gerçekleştirdiği ziyarette, Litvanya’nın Türkiye Ekonomi Konsolonsu Kristina Babuciene ile Konsolos Dovile Elvan, ALTSO Meclis Başkanı Metin Atalay, ALTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Letonya’nın Alanya Fahri Konsolonsu Nurkan Şaşmaz, Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu’da hazır bulundu.
BRUZGA: “ALANYA, HUZUR VEREN BİR ŞEHİR”

Ziyarette ilk sözü alan Büyükelçi Bruzga, Alanya’ya ilk olarak 15 yıl önce turist olarak geldiğini ve hayran kaldığını belirterek, Alanya’nın huzur veren bir şehir olduğunu söyledi. Litvanya vatandaşlarının Türkiye’de en çok Alanya’yı tercih ettiğine değinen Bruzga, “Alanya doğal ve tarihi güzellikleriyle huzur veren bir şehir” dedi.

BRUZGA: “GÜZEL BİR GEZİ GEÇİRECEKSİNİZ”

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın, 19-23 Ağustos tarihleri arasında Litvanya’ya yapacağı iş gezisinden bilgisi olduğuna değinen Bruzga, “ALTSO’nun Litvanya İş Gezisi çok güzel geçecek. Biz de büyükelçilik olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Biz Alanya ile olan ilişkilerimizi güçlendirerek, iki taraflı daha fazla ticaret yapılmasını istiyoruz” dedi.
BRUZGA: “ALTSO GÜÇLÜ BİR KURUM”

Başkan Şahin’den, ALTSO’nun mevcut üye yapısı hakkında da bilgiler alan Bruzga, “ALTSO üye yapısı olarak büyük bir güç. Başkanımızla da ikili ilişkiler anlamında, karşılıklı iş birliği anlamında görüş alışverişinde bulunacağız. Başta yenilenebilir enerji, güneş panelleri konusunda Türk iş adamlarıyla, Litvanyalı iş adamları işbirliğine gidebilir” dedi.

ŞAHİN: “İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Büyükelçi Bruzga’nın ardından söz alan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, göreve başlayalı kısa bir süre geçmesine rağmen çeşitli temaslarda bulunmak üzere Alanya’ya gelen Büyükelçi Bruzga’ya ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Litvanya Büyükelçiliği ile her zaman iyi diyaloglar gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Şahin, Büyükelçi Bruzga’yla da ilişkileri daha da güçlendirme fırsatı yakalayacaklarını söyledi.
ŞAHİN: “VİZE KONUSUNDA DESTEK İSTİYORUZ”

ALTSO’nun 19-23 Ağustos tarihlerinde Litvanya’ya gerçekleştireceği iş gezisine değinen Başkan Şahin, Büyükelçi Bruzga’dan iş adamlarına vize kolaylığı sağlanması ve 3 ila 5 yıl arasında vize verilmesi konusunda yardımcı olmasını istedi.

Başkan Şahin, KOSGEB destekli 9 iş gezisi düzenlediklerine vurgu yaparak, ALTSO üyelerinin yapılan iş gezilerinde yurt dışı yatırımlarını yerinde inceleme fırsatı yakaladığını söyledi.
Başkan Şahin, ayrıca Avrupa Birliği Büyükelçileri’nin kendi aralarında yaptığı toplantılardan bir tanesinin de Alanya’da yapılması konusunda da Büyükelçi Bruzga’dan talepte bulundu.
BRUZGA: “HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Başkan Şahin’in taleplerinden sonra tekrar söz alan Büyükelçi Bruzga, Litvanya Büyükelçiliği olarak her türlü desteği göstereceklerini ifade ederek, “Bizim dostluğumuza güvenebilirsiniz, gerek vize konusunda, gerekse büyükelçiler toplantısı konusunda elimizden gelen desteği vereceğiz” diye konuştu.

Başkan Şahin, ziyaretin ardından Büyükelçi Bruzga’ya, Alaaddin Keykubat’ın minyatür heykelini ve Alanya’yı tanıtıcı argümanlar hediye ederken, Büyükelçi Bruzga’da Başkan Şahin’e, Litvanya’nın tarihi küçük demir paralarından hediye etti.
Foto Galeri

LİTVANYA’YLA İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ KURULDU