Ana Sayfa | Ticaret Sicili İşlemleri | Oda Hizmet Standartları | Eğitim & Kariyer | İLETİŞİM | ENGLISH  
Türkçe English
Ana Sayfa
Alanya
Odamız Hakkında
Hizmetlerimiz
Ticaret Sicil İşlemleri
Hibe Projelerimiz
Bilgi Hizmetleri
Üyelerimiz
Altso Kariyer
Yayınlarımız
İş & İşbirliği Fırsatları
Duyurular
Fuarlar
Eğitim & Seminerler
Aklınızda Bulunsun
Dilekçe ve Formlar
Site Haritası
Site içi Detaylı Arama
TOBB / Oda Mevzuatı
Basında Odamız
İletişim
Site içi Arama
 
E-Posta Duyuru Listesi

Odamız ile ilgili duyurulardan anında haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılınız.
bilgiedinme2.jpg
kutuphane.jpg
unvansorgu1.jpg
memnuniyet1.jpg
tezdestek1.jpg
kosgebsinerji.jpg
hibe_fon.png
125x66.jpg
 
destination_logo2.jpg
tobb_60yil.jpg
bagev2.jpg
belediyelogo.jpg
nsayfakonaklama-rnci-dostu.gif 
rekabetkurumu.jpg
altsomyo.jpg
fuarrehberi2013.jpg

sigorta2.jpg
kgfonu.jpg
kobi2.jpg
kosgeb2.jpg

enerji.jpg
T.C. Ekonomi Bakanlığı
DEİK
Kimler Sitede
İstatistikler 10.09.2007 'den sonra
Ziyaretçiler: 13579481
Beslemeler
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google
ÖRTÜALTI ÜRETİME YENİ KAYIT SİSTEMİ Yazdır E-posta
28.08.2010 08:57
Örtüaltı üretimin kayıt altına alınmasına ilişkin yönetmelik yayaınlandı.

Ülkemizdeki örtüaltı yetiştiriciliğinde üretimin geliştirilmesi, teşvik edilmesi, kayıt altına alınması, izlenmesi ve raporlanması suretiyle planlı üretimin sağlanması amacıyla hazırlanan, Örtüaltı Üretiminin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik 25 Ağustos 2010 tarih ve 27683 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik uyarınca Örtüaltı üretimde kayıt sisteminin uygulanmasına ilişkin esaslar yeniden belirlendi. Toplam 500 metrekare ve üzeri örtüaltı alanına sahip örtüaltı üreticileri, Örtüaltı Kayıt Sistemi'ne (ÖKS) kayıt edilip izlenecek.

Yeni yönetmeliğin yayınlanması ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kontrollü Örtüaltı Üretiminin Uygulamasına İlişkin Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. Yeni yönetmelik, örtüaltı üretimde kontrolün ve izlenebilirliğin sağlanması amacı ile ilgili kayıt ve raporlama işlemlerinde görev alacak il ve ilçe müdürlükleri ile üreticilerin görev ve sorumluluklarını düzenliyor.

Yönetmeliğe göre, örtüaltı üreticilerin özlük bilgileri, ürün ve üretim alanı ile üretim şekline ait bilgilerin kayıt edildiği Örtüaltı Kayıt Sistemi (ÖKS) veri tabanını oluşturulacak.

Örtüaltı üreticileri istenilen bilgileri, örtüaltı üretici kayıt formuna doldurup tarım il/ilçe müdürlüklerine teslim edecek. Tarım il ve ilçe müdürlükleri, il ve ilçe bazında, ayrı ayrı veya tek olarak toplam 500 metrekare ve üzeri örtüaltı alanına sahip örtüaltı üreticilerini, kayıt sistemine kaydederek, kayıtları her üretim dönemi için güncelleştirecek. Sorumlu oldukları il ve ilçe sınırları içerisindeki mevcut örtüaltı alanlarının kayıt işlemlerini ve denetim hizmetleri ile çiftçi eğitim ve yayım hizmetlerini yürütecek. Örtüaltı üretim alanlarını periyodik aralıklarla denetleyecek, sonucunu raporlayacak, uygulamada görülen aksaklık ve hatalara müdahale edecek, gerekli uyarıları yapacak.

ÖKS'ye kayıt olacak, gerçek kişi üreticiler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını, tüzel kişi üreticiler vergi numarasını ve işletmenin bulunduğu arazinin aidiyetini gösterir onaylı belge veya onaylı kira sözleşmesi sureti ile birlikte üretici kayıt formunu doğru ve eksiksiz doldurarak il/ilçe müdürlüklerine ibraz edecek. Örtüaltı ve ürün bilgilerini her üretim döneminde örtüaltı kayıt sistemine girilmek üzere il ve ilçe müdürlüklerine bildirecek.

Yönetmelik uyarınca, üreticilerin ÖKS'ye kayıt olmaları teşvik edilecek ve tarımsal desteklemelerden öncelikli olarak faydalandırılacak.


Örtüaltı Üretiminin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik ve Ekleri İçin TIKLAYINIZ...

 
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google

Son Eklenen İçerikler
 
kalitebelgesi.jpg
Telif Hakları © 2007-2012 Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'na aittir.
Alıntı yapılamaz, izinsiz kullanılamaz
Tasarım ve Barındırma
Leartes.NET | Leartes™ Bilgi İşlem Ltd. Şti.