Ana Sayfa | Ticaret Sicili İşlemleri | Oda Hizmet Standartları | Eğitim & Kariyer | İLETİŞİM | ENGLISH  
Türkçe English
Ana Sayfa
Alanya
Odamız Hakkında
Hizmetlerimiz
Ticaret Sicil İşlemleri
Hibe Projelerimiz
Bilgi Hizmetleri
Üyelerimiz
Altso Kariyer
Yayınlarımız
İş & İşbirliği Fırsatları
Duyurular
Fuarlar
Eğitim & Seminerler
Aklınızda Bulunsun
Dilekçe ve Formlar
Site Haritası
Site içi Detaylı Arama
TOBB / Oda Mevzuatı
Basında Odamız
İletişim
Site içi Arama
 
E-Posta Duyuru Listesi

Odamız ile ilgili duyurulardan anında haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılınız.
bilgiedinme2.jpg
kutuphane.jpg
unvansorgu1.jpg
memnuniyet1.jpg
tezdestek1.jpg
kosgebsinerji.jpg
hibe_fon.png
125x66.jpg
 
destination_logo2.jpg
tobb_60yil.jpg
bagev2.jpg
belediyelogo.jpg
nsayfakonaklama-rnci-dostu.gif 
rekabetkurumu.jpg
altsomyo.jpg
fuarrehberi2013.jpg

sigorta2.jpg
kgfonu.jpg
kobi2.jpg
kosgeb2.jpg

enerji.jpg
T.C. Ekonomi Bakanlığı
DEİK
Kimler Sitede
İstatistikler 10.09.2007 'den sonra
Ziyaretçiler: 13579482
Beslemeler
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google
ALTSO DAN İŞ KANUNU, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PANELİ Yazdır E-posta
05.10.2012 17:52

isguvenlik_altso3200.gifİŞ KAZALARINDA TEMEL SEBEP EĞİTİMSİZLİK

ALTSO,  işletmelere yeni sorumluklar ve çalışma hayatına yeni birçok düzenleme getiren iş güvenliği yasası uygulamaları ile iş kanunu  konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla bir panel düzenledi.  Yoğun ilginin olduğu panele konuşmacı olarak, Emekli İş Başmüfettişi-İş Hukuku Uzmanı Abbas Akgül, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Eğitim Ve İş Güvenliği Müdürü Necati Çelik, İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Naci Ataseven katıldı.

isguvenlik_altso1.gif

5 Ekim 2012  Cuma günü saat:14.30’da gerçekleşen  panelin açış konuşması ALTSO Başkan Yardımcısı Mevlüt Dalabasmaz tarafından yapıldı. Dalabasmaz açılış konuşmasında; “İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluklar getirmiştir. Biz de oldukça fazla yeniliklerini beraberinde getiren bu düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerimizi bilgilendirmek istedik. Bildiğiniz gibi günlük hayatımızda zamanımızın bir çoğu iş yerlerimizde geçmektedir. İş yerlerinin başarısında da çalışma koşulları büyük önem taşımaktadır. İş hayatında insan sağlığı her şeyin önünde gelmektedir. Beden ve ruh sağlığı konularında iş yerlerinde gerekli düzenlemeler yapılması tabi ki önemlidir. Bu tedbirleri sağlamak dışında çalışanları da iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitmek gerekir. Bugün iş kazalarının oranına baktığımızda gerek iş veren ve gerekse işçinin eğitimsizliğinin bu kazalarda etken olduğunu görebiliriz. Eğitime büyük önem ve öncelik veren Odamız da bu panel ile eğitim faaliyetlerine bir yenisini daha eklemiş olacak” dedi.

 isguvenlik_altso3200md.gif

Dalabasmaz ayrıca ALTSO’nun 2012 Yılı Eğitim paketi hakkında da kısa bir bilgilendirme yaptı. Dalabasmaz, 17 Seminerden başlayacak eğitim paketinin 06 Ekim 2012 günü başlayacağına dikkat çekti. ALTSO Başkan Yardımcısı ayrıca yeterli talep gelmesi durumunda başka eğitim ve seminer çalışmalarını da yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. Seminerde ilk konuşmacı Emekli İş Başmüfettişi-İş Hukuku Uzmanı Abbas Akgül oldu. Akgül işçi hakları, işveren sorumlulukları, çalışma akdinin sonlandırılması gibi hususlarda bilgi verdi.

isguvenlik_altso4ag.gif

Kanundan önce işverenin istediği işçisini tazminatını verme kaydıyla çıkarabildiğine işaret eden Akgül; “Yeni uygulama işveren adına çok daha fazla sorumluluklar yüklüyor. Artık tazminatını ver ve işten çıkar devri sona erdi. Makul bir sebep göstermeden hiçbir işçi tazminatı verilse dahi işten çıkarılamaz. İşçinin kusurlu olması ve bu kusurların da çeşitli yazılı ihbar ve uyarılarla belgelenmesi gerekir.  Ardından işçinin savunma hakkı muhakkak kullandırılmalıdır. Örneğin, verimli olmadığı için bir işçiye önce yazılı uyarı yapmak gerekir. Daha sonra aynı verimsiz çalışmaya devam halinde departman değişikliği, eğitim verme gibi işverenin sorumlulukları var. İşten çıkarma yani iş akdinin feshi son çare olmalıdır. Ayrıca bakanlık bu tür fesih konularında şahitlerin beyanlarına da çok önem veriyor. Yanlış uygulamalarla iş akdi fesih edilen çalışan 10 gün içinde idari mahkemeye başvurup yeniden işe dönmeyi talep edebilir. Mahkeme bu talebe olumlu cevap verirse bu sefer işçinin 10 gün içinde aynı iş yerine işe başlama müracaatı yapması gerekir. Bu durumda işverenin de 30 gün içinde başvuruya olumlu cevağ vermesi gerekiyor” dedi.

Akgül konuşmasında, tazminat hakkı, izin kullanım hakkı, fazla mesai kullanımı gibi konularda da işverenin hangi konulara dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

isguvenlik_altso6na.gif

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Naci Ataseven de, "Bu tür eğitimler çalışanlarımıza motivasyon ve bilinçlendirme sağlamaktadır. İş kazalarının en büyük 2 sebebi teknolojik gelişmeleri takip etmek ve Eğitim olacağını vurgulayan Ataseven ,işletmelerin gerekli eğitimleri aldırarak mevzuat gereği zorunlu olan periyodik kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir" diye konuştu. Yeni mevzuata göre işverenlerin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konularında ilk iş olarak “Risk Analizi” yapması gerektiğini belirten Ataseven, “ Burada risk gurubu ve risk değerlendirmesi yapılması gerekir. İş yerleri taşıdıkları risklere göre, sektörel bazda risk guruplarına ayrıldı” dedi.

“Yeni iş kanunu işverenlere ayrıca 77. Maddede yer aldığı üzere eğitim düzenleme görevi verdi” diyen Ataseven, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitilmesinin de işverenin yükümlülüğü olduğuna işaret etti.

isguvenlik_altso5nc.gif

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Eğitim Ve İş Güvenliği Müdürü Necati Çelik ise iş kazalarının önüne kanunlarla değil bilinçli işveren ve bilinçli çalışanlarla geçilebileceğine işaret etti. Eğitimsizliğin iş kazalarında en temel unsur olduğuna işaret eden Çelik, “Bir işçisi kaza geçiren, bir uzvunu kaybeden bir işveren düşünün. Veya işçisi hayatını kaybetmiş olsun. Bu acı ömür boyu işverenin içinde yara olarak kalır. İşveren ömrünün sonuna kadar şunu yapsaydım, bunu yapsaydım keşke der durur. İşte bu yasalar aslında bu keşkelerin önüne geçebilmek adına çıkartılıyor. Ne yazık ki, hiçbir işveren bu kanunu tam olarak uygulayamıyor. Belki de tam olarak uygulanması mümkün değil. İşçiye her hakkını verseniz de bunu evrağa yansıtamayabiliyorsunuz. Ama önemli olan işverenin elinden geldiği kadar işçi için güvenli ortamı yaratmasıdır. Çünkü insan sağlığını kaybederse para da onu geri getiremeyebilir. Hayatını kaybeden bir işçinin ailesi ve eşinin acısını hiçbir işveren yaşamak istemez. O zaman bazı kurallara uymak ve bilinçli hareket etmek gerekir. Kazalar yine olacak ama en asgariye indirmek elimizde” dedi.

isguvenlik_altso2.gif

Aynı Zamanda Odamız web tvden de canlı yayınlanan panel www.alanyaweb.tv den izlenebilecektir.

Panle Sunumları İçin:
* İş Güvenliği Uygulamalasrı Sunumu 1 için TIKLAYINIZ..
* İş Güvenliği Uygulamları Sunumu 2 için TIKLAYINIZ..

Not: Seminerin Tmamını İzlemek İçin TIKLAYINIZ.www.alanyaweb.tV
webtvlogo.jpg

 
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google

Son Eklenen İçerikler
 
kalitebelgesi.jpg
Telif Hakları © 2007-2012 Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'na aittir.
Alıntı yapılamaz, izinsiz kullanılamaz
Tasarım ve Barındırma
Leartes.NET | Leartes™ Bilgi İşlem Ltd. Şti.