Ana Sayfa | Ticaret Sicili İşlemleri | Oda Hizmet Standartları | Eğitim & Kariyer | İLETİŞİM | ENGLISH  
Türkçe English
Ana Sayfa
Alanya
Odamız Hakkında
Hizmetlerimiz
Ticaret Sicil İşlemleri
Hibe Projelerimiz
Bilgi Hizmetleri
Üyelerimiz
Altso Kariyer
Yayınlarımız
İş & İşbirliği Fırsatları
Duyurular
Fuarlar
Eğitim & Seminerler
Aklınızda Bulunsun
Dilekçe ve Formlar
Site Haritası
Site içi Detaylı Arama
TOBB / Oda Mevzuatı
Basında Odamız
İletişim
Site içi Arama
 
E-Posta Duyuru Listesi

Odamız ile ilgili duyurulardan anında haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılınız.
bilgiedinme2.jpg
kutuphane.jpg
unvansorgu1.jpg
memnuniyet1.jpg
tezdestek1.jpg
kosgebsinerji.jpg
hibe_fon.png
125x66.jpg
 
destination_logo2.jpg
tobb_60yil.jpg
bagev2.jpg
belediyelogo.jpg
nsayfakonaklama-rnci-dostu.gif 
rekabetkurumu.jpg
altsomyo.jpg
fuarrehberi2013.jpg

sigorta2.jpg
kgfonu.jpg
kobi2.jpg
kosgeb2.jpg

enerji.jpg
T.C. Ekonomi Bakanlığı
DEİK
Kimler Sitede
Şu anda 1 misafir bağlı
İstatistikler 10.09.2007 'den sonra
Ziyaretçiler: 13573798
Beslemeler
Ana Sayfa arrow Duyurular arrow TEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ OLMAYANLARA İDARİ PARA CEZASI
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google
TEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ OLMAYANLARA İDARİ PARA CEZASI Yazdır E-posta
18.11.2016 09:18

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi olmadan, faaliyette bulunanlar ile anılan yönetmelik hükümlerine aykırı haraket edenlere idari para cezası uygulanacaktır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan odamıza ulaşan yazıda şu görüşlere yer verilmiştir: "Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin imzalanan Avrupa Anlaşması (ADR) hükümleri doğrultusunda, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik 24.10.2013 tarih ve 28801 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur.
Yönetmelik;
a) Tehlikeli Madde taşımacılığında esas taraf olan Gönderen ve Alıcılar ile diğer taraf olan Dolduran, Yükleyen, Boşaltan, Paketleyen, Tank-Konteyner / Taşınabilir – Tank İşletmeciliği yapan ve maksada uygun teknik özelliklere sahip her türlü taşıtı kullanan sürücü ve operatörleri, işletmecileri ve bu faaliyetlerde kullanılan her türlü taşıt, araç, gereç, paket ve benzerlerini,

b) Türkiye sınırları içerisindeki karayolları üzerinde yabancı plakalı taşıtlara yapılan uluslararası taşımaları,

c) 11.06.2009 tarihli ve 27255 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamındaki yetki belgesi alma zorunluluğundan muaf olan ve kendi iştigal konusu ile ilgili öz mal taşıtlarıyla tehlikeli madde taşımacılığı yapan veya yapacak kamu kurum ve kuruluşlarını,

d) Türk Silahlı Kuvvetler (Jandarma Genel Komutanlığı dâhil) adına yapılan, ancak silahlı kuvvetlerin doğrudan sorumluluğu veya danışmanlığı altında olmayan, ticari yükleniciler tarafından yapılan tehlikeli mal taşımacılığını kapsamaktadır.

ADR hükümlerinin genel ve özel kuralları gereği;

1.
 Tehlikeli maddelerin kamuya açık karayoluyla taşıması ekonomik, kontrollü, seri, güvenli, insan sağlığına zarar vermeden ve çevreye olumsuz etkisi en az olacak şekilde taşınır.

2. ADR Bölüm 3.2 Tablo A ve Bölüm 3.3’te belirtilen taşınması yasaklanan tehlikeli maddeler taşınmaz.

3. Tehlikeli maddelerin taşınmasında yer alan taraflar, hasar ve yaralanmaları önleyebilmek ve gerekirse bunların etkisi en aza indirebilmek için ön görülebilen risklerin yapısını ve boyutunu göz önünde bulundurarak bu Yönetmeliğe ve ADR hükümlerine uygun tedbirleri almak zorundadırlar.

4. Tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınmasında; ADR Bölüm 6’da tanımlanan ve Bakanlıkça yetkilendirilmiş kuruluş tarafından test edilip UN Numarası verilerek sertifikalandırılmış olan ambalajların kullanılması zorunludur.

5. Tehlikeli madde taşımacılığında ADR’de tanımlanan etiket, işaret ve turuncu plakaların kullanılması zorunludur.

6. Taşımacılık faaliyetinde bulunacak gerçek ve tüzel kişilerin, Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre C1, C2, K1, K2, L1, L2, R1, R2, yetki belgelerinden herhangi birine sahip olmak zorundadırlar.

7. Bu Yönetmelik ve (ADR) hükümlerine uygun olarak ulusal ve uluslararası karayollarında tehlikeli yük taşımacılığı yapacak şoförlerin, Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası (SRC5)/ADR Şoför Eğitim Sertifikasına sahip olmaları zorunludur.

8. Bu Yönetmelik ve ADR’ye göre tehlikeli maddelerin karayoluyla taşımacılığı alanında faaliyet gösteren; dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecileri, bu faaliyet alanlarında biri veya birden fazlası için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne başvurarak Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almaları zorunludur.

9. Bu yönetmelik kapsamındaki faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin, ADR Bölüm 1.8.3’te yer alan hükümlere göre, 22.05.2015 tarih ve 29007 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Hakkındaki Tebliği kapsamında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etmesi veya hizmet alması zorunludur.

10. ADR Bölüm 3,2 Tablo A’da yer alan bir kısım tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılacak taşıtlar ADR Bölüm 9 ‘da belirtilen Taşıt Uygunluk Belgesi (ADR Uygunluk Belgesi ) ile belgelendirilmesi zorunludur.
655 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameye dayanılarak Yönetmelik hükümleri doğrultusunda Yol Kenarı Deneti İstasyonları ile işletmelerin mahallinde yapılan kontrol ve denetimleri sonucu Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi olmadan faaliyette bulunanlar ile anılan Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere İdari Para Cezası Uygulanmaktadır." 

Tüm üyelerimize önemle duyurulur.

 
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google

Duyurular Arşivi
Son Eklenen İçerikler
 
kalitebelgesi.jpg
Üye Kart Avantajları
AppStore
GooglePlay
Telif Hakları © 2007-2012 Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'na aittir.
Alıntı yapılamaz, izinsiz kullanılamaz
Tasarım ve Barındırma
Leartes.NET | Leartes™ Bilgi İşlem Ltd. Şti.