Dosyalar

Yurtdışı Fuarlar

3965

Yurt dışı fuarlar konusunda bilgi almak için tıklayınız.


Uluslararası Fuarlara İlişkin Arama Yapılabilecek İnternet Siteleri
 • http://www.ufinet.org
  UFI (Uluslararası Fuarlar Birliği) üyeleri, tüm dünyadan fuar organizatörleri, fuarcılık sektörü ile ilgili dernekler, federasyonlar ve fuar merkezi sahiplerinden oluşmaktadır. 2002 yılı itibariyle, 184’ü fuar organizatöründen ve 7’si fuar merkezi sahibibinden oluşan toplam 191 “tam üye” statüsüne sahip üyesi mevcuttur. Türkiye’deki üyeleri; ITE-AFEKS, İZFAŞ, TURKEL ve TÜYAP’tır.UFI’nin tüm dünyada onay verdiği uluslararası fuar sayısı ise sadece 621’dir. Onay için aranan başlıca kriterler; fuarın düzenli aralıklarla en az üç kez gerçekleştirilmiş olması, katılımcı sayısının % 20’sinin yabancı firmalardan oluşması veya toplam ziyaretçilerin %4’ünü yabancı ziyaretçilerin oluşturması veya kiralanan toplam stand alanının %20’sinin yabancı firmalara tahsis edilmiş olmasıdır.UFI onayına sahip fuarlar; site ana sayfasındaki “UFI members” bölümünde; isim, şehir/ülke ve sektör bazında taranabilmektedir.

 • http://www.expodatabase.com
  Dünyada düzenlenen 10.000’den fazla fuar kaydı yer almaktadır. “Tradeshows” bölümü takip edilerek sektör, ülke/şehir ve tarih kriterleri verilmek suretiyle arama yapılabilmektedir. Detaylı bilgiye erişim için abonelik gerektirmekle birlikte, bazı fuarlar için ana organizatörün web sayfasına link verilmektedir.

 • http://www.auma.de
  Ücretsiz olarak herkesin kullanımına açık olan site, Almanya’da ve tüm dünyada düzenlenen fuarlara ilişkin zengin bir veri kaynağı niteliğindedir. İngilizce menüden, “Fair Data Worldwide” bölümü takip edilerek sektör, ülke/şehir ve tarih kriterleri verilmek suretiyle arama yapılabilmektedir.

 • http://www.jetro.go.jp/fa/e/wfair_hp/eng/index.html
  Japon Dış Ticaret Kuruluşu JETRO’nun fuarlar ile ilgili sayfalarında, Japonya’nın yanısıra, 100 ülkeye ilişkin fuar kayıtları yer almaktadır. Fuar adı, düzenlendiği ülke (şehir), tarih ve sektör itibariyle arama yapılabilmektedir. Herkesin kullanımına açıktır. 

 • http://www.expo24-7.com
  Üyelik gerektirmeksizin, site ana sayfasından dünyadaki fuarlar taranabilmektedir. 30.000 fuar kaydına ulaşılabilen, oldukça zengin bir kaynak olarak nitelendirilmektedir.

 • http://www.exhibitions-world.com
  Dünyada düzenlenen 4.000 civarında fuara ulaşılabilen sitede; sektör, organizatör, fuar adı ve düzenlendiği bölge itibariyle fuar taraması yapılabilmektedir. Üyelik gerektirmekle birlikte, ücretsiz olarak üye olunabilmektedir.

 • http://www.tsnn.com
 • http://www.tscentral.com
 • http://www.exhibitornet.com
 • http://www.globalsources.com
  Her dört site de, aynı veri tabanı ( http://www.tssn.com/ ) tarafından desteklenmektedir. ABD ve dünyada düzenlenen 15.000’den fazla fuar ve kongre organizasyona ilişkin bilgi bulunduğu belirtilmektedir. Fuarlara ilişkin isim, yer, tarih ve organizatör adreslerine ulaşılabilmektedir. Bunun için http://www.tsnn.com/ ve http://www.tscentral.com/ ‘da (ücretsiz) üyelik gerekir iken, diğer siteler üyelik gerektirmemektedir.

 • http://www.fair-guide.com
  Oldukça zengin bir kaynak olduğu anlaşılmaktadır. Organizatör ve fuar bilgilerinin yanısıra iştirakçi firma bilgilerine de ulaşılabilmekte, ancak hangi yıl iştirak ettikleri anlaşılamamaktadır. Aynı şekilde bazı fuarlar için verilen iştirakçi/ziyaretçi istatistiklerinin hangi yıla ait oldukları belirsizdir. Dosyalar

 • 2017 Yılında Milli Katılım Organizasyonu Düzenlenecek Fuarlar Listesi (27,91 KB)
 • 2017 Yılında Bireysel Katılımı Desteklenecek Uluslararası Sektörel Fuarlar Listesi (529,50 KB)