” AJANSLAR KALKINMADA BÜYÜK ROL OYNAYACAK”

9433

KALKINMA AJANSI” GELECEĞİ PLANLAYACAK Antalya Milletvekili Sayın Sadık Badak, Odamızda “Kalkınma Ajansları ile Akdeniz AR-GE Kasabası ve Alanya” başlığı altında bir sunu gerçekleştirdi. Sunu ülkemiz gündeminde önemli yer alan “Kalkınma Ajanslarını” konu aldı.

Antalya Milletvekili Sayın Sadık Badak, Odamızda düzenlediği toplantıda ülkemizin gündeminde bulunan “Kalkınma Ajansları hakkında bilgiler verdi ve hazırladığı çalışmanın sunumunu gerçekleştirdi. Badak sunumunu “Kalkınma Ajansları ile Akdeniz AR-GE Kasabası ve Alanya” başlığı altında topladı  Ülkemizde bölgeler arası gelişmişlik farklarının dengeli bir yapıya kavuşturulması, bölgesel ve yerel kalkınmanın hızlandırılması ve sürdürülebilir dengeli bir gelişmenin sağlanması için çeşitli politikalar ve araçlar uygulanabilmesi amacıyla kurulacak “Bölgesel kalkınma Ajansları”nın yapısı, amaçları, sağlayacağı faydaları Odamızda gerçekleşen toplantıda ele alındı. Bu konuda TBMM’de önemli çalışmalara imza atan Antalya Milletvekili Sayın Sadık Badak, Alanya’yı da kapsayacak olan bir  Kalkınma ajansının içinde Karaman, Anamur ve Silifke gibi ilçelerinde yer almasını tercih ettiklerini söyledi. Alanya’nın Antalya’dan daha çok bu ilçelerle tarihsel ve kültürel olduğu kadar yapısal da bağları olduğuna dikkat çeken Badak, kurulması planlanan Kalkınma ajansların bulundukları yöreye önemli hizmetleri olacağını söyledi. Bunun için Kalkınma ajansı bünyesinde çok iyi eğitimli çalışan kadrosu kurulması gerektiğini belirten Badak, bu kadronun da yöredeki Kaymakamlık, Belediyeler, Ticaret Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğini alması gerektiğinin altını çizdi. YILDA 30 MİLYON YTL BÜTÇE
Her kalkınma ajansının yıllık 30 Milyon YTL bütçesi olacağını belirten Badak, bu bütçenin yatırım amaçlı değil, proje destekleme ve planlama amacıyla kullanılacağını söyledi. Bu büyük bütçenin AR-GE çalışmalarını destekleyeceğini de belirten Antalya Milletvekili, “Bütçenin en verimli şekilde kullanılabilmesi için yöredeki resmi ve sivil toplum kuruluşlarının yetkililerine önemli görevler düşüyor. Şu andaki sisteme göre Kalkınma Ajanslarının başkanlarının her yıl ajansı oluşturan illerdeki valiler arasında değişeceğini söyleyen Badak, “Bu sistem de bana göre yanlıştır. Her yıl başkan değişmesi başarıya olumsuz katkı yapar ve istikrarı bozar. Benim şahsi tercihim başkanların en az 4 yıl aynı il valisinde kalması yönündedir” dedi. “PROJE ÜRETİN”
Sunumunda çeşitli ülkelerin kendi dinamiklerini kullanarak yaptıkları bir takım çalışmalarla geleceğin projelerini hayata geçirerek kalkınmada başarı sağladığını örneklerle anlatan Badak, bugün turizm alanında büyük ilerleme kaydeden ve dünyanın en kaliteli tesislerini barındıran Dubai’nin 1975’li yıllarda hazırladığı projelerin bugün hayata geçirildiğine dikkat çekti. Badak, Alanya’yı da kapsayacak olan Kalkınma Ajansının da kendi gerçekleri ışığında doğasıyla barışık, çevreyle uyumlu ve gelecekte bazı sorunları çözümüne katkı sağlayacak projeleri biran önce üretmesi gerektiğini söyledi.