Foto Galeri

BAKANLIKTA BÜYÜK BULUŞMA

3258

BAKANLIKTA BÜYÜK BULUŞMA

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin tarafından oluşturulan Alanya heyeti, Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı ve bakanlık kurmayları ile bir araya geldi. Oldukça verimli geçen ve Alanya’nın sorunları ile çözüm önerilerinin bir rapor halinde sunulduğu toplantı 1.5 saat den fazla sürdü.

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ve turizmcilerden oluşan ALTSO heyeti, Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’yı ziyaret etti. Başkan Şahin, kötü geçen 2016 yılının ardından esnafın yüzünü güldürecek acil talepleri Bakan Avcı’ya iletti. Oldukça verimli geçen toplantıda Bakan Avcı, Başkan Şahin’e hitaben, “Çok iyi hazırlanmışsınız. Taleplerinizi önemle dikkate alacağız. Sektöre gayet hakim bir heyet ile karşılaşmak bir bakan olarak beni ziyadesiyle mutlu etti” dedi. Başkan Şahin açıklamasında ayrıca, “Bu önemli toplantının gerçekleşmesini sağlayan Alanya’mızın gururu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na da şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Alanya heyetini Turizm ve Kültür Bakanlığında Bakan Nabi Avcı’nın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Baş Danışmanı Fatih Dut, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım İşletmeler Genel Müdürü Kudret Arslan, Özel Kalem Müdürü Murat Nedim ve Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar karşıladı. Toplantı süresinde Bakan Avcı’nın kurmaylarına heyetin talepleri ile ilgili talimatlar verdiği görüldü.
Alanya Heyetinde ise ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Mehmet Ali Dim, Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Tunahan Kasapoğlu, ALTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Banu Okan Kavukçu, Ali Kamburoğlu, Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, Alara Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Serdar Gür, turizmciler Levent Danışman, Levent Benal, Cengiz Bektaş, Oytun Kan ile ALTSO Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Necati Şatana katıldı.
ŞAHİN: “ÇABALARINIZI TAKDİR EDİYORUZ ANCAK DAHA FAZLA DESTEĞE İHTİYAÇ VAR”

Bakan Nabi Avcı’nın “Hoş geldin” konuşmasının ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin söz alarak, “Sayın Bakanım.Yaşanan çok sayıda kriz maalesef Alanya’mızın üç ana sektörü turizm, tarım ve inşaatı çok olumsuz biçimde etkiledi. Çok sayıda tesis kapılarını kapatırken binlerce turizm çalışanı işsiz kaldı. Hükümetimizin bunca iç ve dış şer odaklarına karşı verdiği büyük mücadelenin yanı sıra çeşitli turizm tedbirleri alması da sevindirici ancak daha fazla desteğe ihtiyaç var. Alanya’mızın Gururu Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’da geçtiğimiz günlerde Ukrayna’dan müjdeler verdi. Sağolun sizin de çabalarınız takdire şayan. Biz bugün turizm sektöründen oluşturduğumuz bu heyet ile seizlerden bir takım isteklerde bulunacağız” diye konuştu.
ALANYA’NIN TALEPLERİ NELER?

Başkan Şahin, konuşmasında daha sonra Anadolu Jet’in tur operatörlerine charter hizmeti vererek Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na yurt dışından direkt uçuş yapması, bozulan ülke imajına yönelik çalışmalar, SGK Prim Kolaylığı,ÖTV ile KDV İndirimi ya da turzimcilerin ihracatçı sayılması, banka borçlarının yapılandırılması, ülkemize kimlikle girişin başta Rusya olmak üzere farklı ülkeler için de yaygınlaştırılması, spor ve sağlık turizmi, AKDAĞ ve Golf Merkezleri, Gazipaşa Havalimanı’nın kapasitesinin arttırılması, iç pazara yönelik de kamu çalışanlarına faizsiz tatil kredi verilmesi ve izinlerin önceden belirlenmesi gibi konularda taleplerde bulundu.
BAKAN AVCI TALİMAT YAĞDIRDI

Başkan Şahin ve turizmcilerin sorunlarını dikkatle dinleyen Bakan Avcı toplantıya katılan genel müdür, müsteşar ve diğer bürokratlarına gerekli çalışmaların yapılarak kendilerine rapor verilmesi yönünde talimatlar verdi.
ŞAHİN: “ULAŞIM OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Alanya esnafının taleplerini Bakan Avcı’ya ileten Başkan Şahin, “Anadolu Jet’ten Alanya–Gazipaşa Havalimanı’ndan Stockholm, Oslo, Helsinki ve Kopenhag gibi önemli şehirlere direkt uçuş istiyoruz. Direkt uçuşun olması Alanya’mız turizmine bir ivme kazandırır. Alanya-Gazipaşa Havalimanı konusunda da bugüne kadar önemli iyileştirmeler yapıldı. Ama bazı aksaklıklar var. Terminal binası, otopark ve havalimanına girişte eksikliklerimiz var. Sayın bakanımız çok sorunumuz var ama ulaşım olmazsa olmazımız” dedi.

ŞAHİN: “ALANYA’YA AŞIK OLMAYAN YOK”

Alanya için spor ve sağlık turizminin önemine de değinen Başkan Şahin, “Alanya’mıza gelip aşık olmayan yok. Çeşitli ülkelerden 38 bin yabancı Alanya’mızdan ev aldı. Ama kültür, sağlık ve spor turizminde çok gerideyiz. Spor ve sağlık turizmine yatırım yapılmasını istiyoruz. Alanya’mızda AKDAĞ ve golf merkezleriyle ilgili yatırımlar var. Bunların bir an önce bitirilmesini ve turizme kazandırılmasını istiyoruz” dedi. Ülkemizin imajıyla ilgili de yurt dışında ciddi sıkıntıların olduğunu aktaran Başkan Şahin, “İmajla ilgili sıkıntılarımız var. Rakip ülkelerimiz sınırımızda yaşanan olayları Türkiye’de oluyormuş gibi gösteriyor. Bu konuda ciddi bir çalışma istiyoruz. İmajımızı düzeltmemiz gerekiyor” dedi. Başkan Şahin ayrıca, Rusya ve çevre ülkelere kimlikle giriş, kamu çalışmalarının izin tarihlerini yılbaşında belirlenmesi ve buna bağlı olarak faizsiz tatil kredisi verilmesi, SGK primleriyle ilgili çalışma yapılması, turizmciye KDV indirimi, turizmcinin ihracatçı kapsamına alınması, alkollü içeceklerde ÖTV indirimi, banka borçlarının yapılandırılması ve birçok konuda Bakan Avcı’dan taleplerde bulundu.
BAKAN AVCI’DAN ŞAHİN’E ÖVGÜ

Yönetim Kurulu faaliyetlerinin yer aldığı kitapçığı Başkan Şahin’den alarak inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, ALTSO Başkanı Şahin’i başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti. ALTSO’nun çalışmalarından övgüyle bahseden Avcı, Alanya’ya büyük önem verdiklerini ve Dışişleri Bakanımız Alanya’mızın Gururu Mevlüt Çavuşoğlu’yla da sık sık görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Bakan Avcı, ALTSO’nun faaliyetlerini çok başarılı bulduğuna değinerek, “Mehmet Şahin kardeşimiz bakanlık gibi çalışmış. Takdir etmemek mümkün değil” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Foto Galeri

BAKANLIKTA BÜYÜK BULUŞMA
BAKANLIKTA BÜYÜK BULUŞMA
BAKANLIKTA BÜYÜK BULUŞMA