BAŞBAKAN YARDIMCISINA ODAMIZDAN RAPOR

2846

BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DEVLET BAKANI MEHMET ALİ ŞAHİN ODAMIZI ZİYARET ETTİ.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin Odamızı ziyaret etti. Odamız Meclis üyeleri ile bir araya gelen Şahin’e yine Oda Başkanımız Kerim Taç tarafından bir brifing verildi, rapor sunuldu.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin Odamızı ziyaret etti. Odamız Meclis üyeleri ile bir araya gelen Şahin’e yine Oda Başkanımız Kerim Taç tarafından bir brifing verildi, rapor sunuldu.

Bakan Şahin, Antalya bölgesi için hayata geçirmeyi planladığı projelere ilişkin bilgiler verdi. Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Kerim Taç da Bakan Şahin’e ilçemize ilişkin birifing verdi, rapor sundu.

Odamızın raporunu bugüne kadar kendisine sunulan en kapsamlı ve güzel rapor olarak niteleyen Şahin, Alanya’nın turizm ve tarım sektörlerinin sorunlarını bu rapordan takip edip çözüm üreteceklerini söyledi. Bakan Şahin konuşmasında turizmin sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da devam etmesini ve tesislerin açık tutularak turizm personeline 12 ay iş imkanı sağlamak için gelecekte büyük bir çalışma planladıklarını söyledi. Bakan Şahin bunun için Odamızın da görüşlerine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bakan Şahin Oda Başkanımız Kerim Taç ise Bakan Mehmet Ali Şahin, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyete hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi.
SAYIN BAŞBAKAN YARDIMCIM
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİM, MİLLETVEKİLİ ADAYLARIM
KIYMETLİ KONUKLAR SİZLERİ ALANYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ADINA SAYGIYLA SELAMLIYORUM. ÜLKEMİZİN İÇİN SON DERECE ÖNEM TAŞIYAN BİR GENEL SEÇİM ÖNCESİ YOĞUN PROGRAMLARINA RAĞMEN ODAMIZA VE BİZLERE DE ZAMAN AYIRARAK BUGÜN BİZLERLE OLMANIZDAN DOLAYI SON DERECE MEMNUN OLDUĞUMUZU İFADE EDİYOR, BAŞTA SAYIN BAŞBAKAN YARDIMCIM VE DİĞER MİLLETVEKİLLERİM İLE MİLLETVEKİLİ ADAYLARINA HOŞ GELDİNİZ DİYOR, BAŞARILAR DİLİYORUM. SAYIN BAŞKAN YARDIMCIM,
DEĞERLİ KONUKLAR KONUŞMAMA İLÇEMİZİN GENEL EKONOMİK VE SOSYAL YAPISI HAKKINDA KISA BİR BİLGİ VEREREK BAŞLAMAK İSTİYORUM. İLÇEMİZ, 2000 YILI NUFUS SAYIMI SONUÇLARINA GÖRE 265.900 NÜFUSLU, 2006 YILI İTİBARI İLE GENEL YERLEŞİK NÜFUSU YAKLAŞIK 350.000 İ BULAN BİR İLÇEDİR. ÇEVRE İLÇELER İLE BİRLİKTE ÖZELLİKLE YAZ AYLARINDA NEREDEYSE BİR MİLYONU BULAN BİR POTANSİYELE ULAŞMAKTADIR. İLÇE EKONOMİSİNİN AĞIRLIĞINI BAŞTA TURİZM, DAHA SONRA TARIM VE SON YILLARDA DA HIZLA GELİŞEN İNŞAAT VE EMLAK OLMAK ÜZERE ÜÇ ANA SEKTÖR OLUŞTURMAKTADIR. 2006 YILI SONU İTİBARI İLE İLÇEMİZİN 255 İ BAKANLIK BELGELİ OLMAK ÜZERE 795 TESİSTE TOPLAM 155.000 TURİSTİK YATAĞI BULUNMAKTADIR. ALANYA, DEĞİŞİK ÜLKELERDEN YILDA ORTALAMA BİRBUÇUK MİLYON İNSANIN TATİL İÇİN TERCİH ETİĞİ BİR YÖREDİR. BU YÖNÜ İLE İLÇEMİZ TURİZM SEKTÖRÜNDE ANTALYA İL GENELİNDE YAKLAŞIK ÜÇTE BİRLİK; TÜRKİYE GENELİNDE İSE YÜZDE 9 CİVARINDA BİR PAYA SAHİPTİR. İLÇEMİZ SAHİL KESİMİNDE HALKIN EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞI TURİZM OLMAKLA BİRLİKTE KÖYLERDE YAŞAYAN NÜFUSUN NEREDEYSE TAMAMI İLE BELDELERDE YAŞAYAN NÜFUSUN ÖNEMLİ BİR KISMI HALEN TARIM SEKTÖRÜNDE HİZMET VERMEKTEDİR. BU VERİLER IŞIĞINDA İLÇEMİZDE TURİZM HER NE KADAR GELİŞMİŞ OLSA DA TARIM; HALEN BÖLGEMİZ GAYRİSAFİ MİLLİ HÂSILASI ÜZERİNDE % 20, İSTİHDAMDA İSE YAKLAŞIK % 30 LARA VARAN ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİPTİR. DOLAYISI İLE İLÇEMİZ AÇISINDAN TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI VE BU SEKTÖRDEKİ GELİŞMELER DE TURİZM KADAR ÖNEM ARZETMEKTEDİR. TURİZM VE TARIMSAL FAALİYETLERDEN SONRA ÖZELLİKLE SON YILLARDA GELİŞEN İNŞAAT SEKTÖRÜ DE İLÇEMİZ EKONOMİSİNİN ÖNEMLİ GİRDİLERİNDEN BİRİSİNİ OLUŞTURMUŞTUR. İLÇEMİZ SAHİP OLDUĞU ILIMAN İKLİMİ VE COĞRAFİ GÜZELLİKLERİ SAYESİNDE BİNLERCE YABANCI UYRUKLUNUN SÜREKLİ YAŞAMAK İÇİN TERCİH ETTİĞİ BİR YÖRE HALİNE GELMİŞTİR. SON YILLARDA BÜYÜK HIZ KAZANAN BU TALEP NETİCESİ KUZEY ÜLKELERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE YABANCILARA YÖNELİK GAYRİMENKUL ARZINDA YOĞUN BİR TALEP YAŞANMIŞTIR. BU TALEP İLÇEMİZDE İNŞAAT VE BUNA BAĞLI SEKTÖRLERİ DE CANLANDIRMIŞ VE YILDA ORTALAMA 2-3 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜN SADECE YABANCILARA YÖNELİK OLARAK İMALATI GERÇEKLEŞTİRİLMEYE BAŞLANMIŞTIR.
SAYIN BAŞBAKAN YARDIMCIM,
İLÇEMİZİN GENEL VERİLERİNDEN SONRA BU ÜÇ ANA SEKTÖRÜ KISACA DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ZAMAN MAALESEF GÜNÜMÜZDE HER ÜÇ SEKTÖRÜN PEK PARLAK OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ.
TURİZM AÇISINDAN DEĞERLENDİRECEK OLURSAK, TURİZMDE ULUSAL VE GENEL SORUNLAR YANINDA BÖLGEMİZİ EN FAZLA ETKİLEYEN SORUN SÜREKLİ YENİ TESİSLERİN DEVREYE GİREREK YATAK ARZININ KONTROLSÜZ ARTMASIDIR. YATAK ARZINI ARTTIRMAYA YÖNELİK BU POLİTİKALAR BİZCE BÖLGEYE GELEN TURİST SAYISININ ARTMASINA DEĞİL, AKSİNE TESİSLER VE BÖLGELER ARASINDA YIKICI BİR FİYAT REKABETİNE, ALTYAPI SORUNLARINA VE ÇEVRESEL RİSKLERİN DAHA FAZLA ARTMASINA NEDEN OLMAKTADIR. BU YAPISI İLE ANTALYA BÖLGESİ ÜÇ YILDIZ HATTA İKİ YILDIZ FİYATINA TURİZM PAZARLAYAN BEŞ YILDIZLI ULTRA LÜKS TATİL CENNETİ HALİNE GELMİŞTİR. BÖLGENİN VE TÜRKİYE’NİN TURİZME İLK BAŞLAYAN YÖRELERİNDEN OLAN ALANYA İSE BU GELİŞMELER KARŞISINDA MAALESEF DEZAVANTAJLI BİR KONUMA DÜŞMÜŞTÜR. İLÇE YÖNETİCİLERİ OLARAK BU DEZAVANTAJIN AVANTAJA DÖNÜŞMESİ İÇİN İLÇENİN BİLİNMİŞLİĞİNİN ÖN PLANA ÇIKARILMASI YÖNÜNDE YOĞUN ÇABALAR SARFEDİLMESİNE RAĞMEN, MAALESEF BAŞTA HAVALİMANI OLMAK ÜZERE BAZI DEVLET YATIRIMLARINDAKİ EKSİKLİKLERİN BİR TÜRLÜ GİDERİLEMEMESİ BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARIMIZIN BAŞARIYA ULAŞMASINI OLUMSUZ ETKİLEMİŞTİR. BU NEDENLE BÖLGEMİZİN HAVALİMANI İHTİYACI EN ÖNEMLİ SORUNUMUZDUR. BİR DİĞER KONU DA TURİZM SEKTÖRÜNÜN ÖZELLİKLE DÖVİZ KURUNDA YAŞANAN DURGUNLUK NEDENİ İLE SON YILLARDA MALİYETLERİN ARTMASINA RAĞMEN KARLILIĞININ HER GEÇEN GÜN AZALMASIDIR. BURADA HÜKÜMETİMİZİN TURİZM SEKTÖRÜNDEKİ KDV NİN %8 E DÜŞÜRÜLMESİ KONUSUNDAKİ KARARININ SON DERECE YERİNDE OLDUĞUNU İFADE EDİYOR VE SEKTÖR ADINA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. ANCAK BU İYİLEŞTİRME İLE BİRLİKTE SEKTÖRDEKİ MALİYETLERİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEYEN ÖTV NİN DE MAKUL SEVİYELERE ÇEKİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. SEKTÖRÜN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU BİR DİĞER GÜNCEL SORUN DA TELİF HAKLARI SORUNUDUR.
YİNE AZ ÖNCE KONUŞMAMDA DEĞİNDİĞİM ÜZERE YÖREMİZDE ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE ULAŞAN VE BÜYÜK ORANDA YABANCILARA YÖNELİK SATIŞ GERÇEKLEŞTİRİLEN, İNŞAAT EMLAK SEKTÖRÜNDE DE ŞUAN BÜYÜK BİR DARALMA YAŞANMAKTADIR. ÇOK HIZLI GELİŞEN VE İLÇEMİZ EKONOMİK VE SOSYAL YAŞANTISI İÇİN HAYATİ BİR ÖNEM KAZANAN YABANCILARIN MÜLK EDİNİMİ KONUSUNDA YAŞANAN YASA İPTALİ VE SONRASINDAKİ GELİŞMELER SEKTÖRÜN BU BÜYÜMESİNİ BÜYÜK ORANDA YAVAŞLATMIŞTIR. ÜLKEMİZDE YABANCILARA YÖNELİK MÜLK EDİNME İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER ÇOK ESKİ DÖNEMLERDE BAŞLAMASINA RAĞMEN YAŞANAN İPTAL VE SONRASINDAKİ GELİŞMELER İLE KONU ULUSAL BİR KONU HALİNE GETİRİLMİŞTİR. KONU İLE İLGİLİ OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİN BİRÇOĞUNUN YÖREMİZDEKİ KONUT SATIŞLARI İLE İLGİSİ BULUNMASA BİLE YAKLAŞIK BİR YILI BULAN KESİNTİ SÜRECİ HEDEF PAZAR ÜLKELERDE ÜLKEMİZ ALEYHİNE GÜVENSİZLİK ORTAMI YARATMIŞTIR. SONUÇTA 2005 YILI SONUNDA TAPU KANUNUNUN ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN İPTAL EDİLEN YABANCILARIN MÜLK EDİNİMİNİ DÜZENLEYEN 35. MADDESİ YERİNE, YENİ DÜZENLEMELER HAYATA GEÇMİŞ VE SATIŞ İŞLEMLERİNE YENİDEN BAŞLANMIŞ OLMASINA RAĞMEN HALEN UYGULAMALARDAN KAYNAKLANAN SORUNLARIN DA ETKİSİ İLE BİR TÜRLÜ ESKİ HIZINA ULAŞAMAMIŞTIR. ŞUAN SEKTÖRÜN SORUNU YENİ YATIRIMLARIN YAPILAMAMASINDAN ÇOK, OLUŞMUŞ OLAN BU ARZIN PAZARLANAMAMASIDIR. BU YÖNDE ALINACAK BAZI İDARİ TEDBİRLER İLE ESKİ CANLILIĞINA YAKLAŞMIŞ VE SEKTÖRÜN TIKANIKLIĞININ ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLACAKTIR.
HALEN BÖLGEMİZDE SON VERİLERE GÖRE TOPLAM 33 ÜLKEDEN 15.000’E YAKIN KİŞİ ALANYA’DA GAYRİMENKUL ALMIŞ VE BUNLARDAN YAKLAŞIK 8.000 İ OTURMA İZNİ ALARAK ALANYA’DA YAŞAMAYA BAŞLAMIŞTIR. DEVAM ETMEKTE OLAN BU SÜRECİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASI DURUMUNDA İKİ VEYA ÜÇ YIL İÇİNDE ALANYA’DA TOPLAM 20.000 CİVARINDA YABANCI UYRUKLUNUN YAŞAYABİLECEĞİ TAHMİN EDİLMEKTEDİR. İLÇEMİZİN BİR DİĞER ÖNEMLİ SEKTÖRÜ OLAN TARIM SEKTÖRÜNÜN DURUMUNA DA KISACA DEĞİNMEK İSTİYORUM. MALUMLARINIZ OLDUĞU ÜZERE TARIM SEKTÖRÜ AB MÜZAKERE SÜRECİNDE EN OLUMSUZ ETKİLENECEK SEKTÖRLERDEN BİRİSİDİR. TARIM, YÖREMİZDE TURİZMDEN SONRA EN ÖNEMLİ İSTİHDAM KAYNAĞINI OLUŞTURMAKTADIR. ANCAK TURİZMCİLER KADAR ORGANİZE OLAMAMAKTA VE BÜYÜK SIKINTILAR YAŞAMAKTADIRLAR. SON YILLARDA ULUSAL EKONOMİDE Kİ İYİ GİDİŞATA RAĞMEN TARIM SEKTÖRÜNÜN HER GEÇEN GÜN KÖTÜLEŞMESİNİN ALTINDA YATAN TEMEL NEDEN DE BUDUR. SON YILLARDA ÜRETİCİ BİRLİKLERİ YASASI, TARIMSAL PROJELERİN DESTEKLENMESİ YASASI, DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ GİBİ BİRÇOK TEŞVİK EDİCİ YASAL DÜZENLEME YAPILMAKLA BİRLİKTE, SEKTÖRÜN BU YASAL DÜZENLEMELERE İNTİBAKI VE BUNLARDAN TAM OLARAK FAYDALANABİLMESİ MÜMKÜN OLAMAMIŞTIR. BUNDA DA EN BÜYÜK ETKEN SEKTÖRÜN EĞİTİM VE ÖRGÜTLENME BİLİNCİNİN DÜŞÜK OLUŞUNDAN KAYNAKLANMIŞTIR. BU KONUDA SEKTÖRÜN ÖRGÜTLENMESİ VE DEĞİŞEN ŞARTLARA İNTİBAK ETTİRİLMESİ İÇİN YOĞUN BİR EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME SEFERBERLİĞİNE İHTİYAÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEYİZ. TÜRK TARIMININ BU GENEL SORUNLARI YANINDA İLÇEMİZ TARIMININ ÖNEMLİ MESELELERİNDEN BİRİSİ İLÇEMİZDEKİ TOPTANCI HALLERİNİN DAĞINIKLIĞIDIR. İLÇEMİZDE HALEN ALANYA, DEMİRTAŞ, EMİŞBELENİ, KONAKLI VE PAYALLAR OLMAK ÜZERE BEŞ ADET TOPTANCI HALİ BULUNMAKTADIR. BU DAĞINIKLIK NEDENİ İLE YEKÜN MAL ALIMI YAPAN TÜCCAR İÇİN UYGUN ORTAM OLMAMAKTA, BUNDAN DOLAYI HEM ÜRETİCİ HEM DE BÖLGEMİZ EKONOMİK ANLAMDA ÖNEMLİ KAYIPLAR YAŞAMAKTADIR. SORUNUN KÖKLÜ ÇÖZÜMÜ İÇİN UYGUN GÖRÜLECEK BİR BÖLGEDE TEK VE BÜYÜK BİR HALİN MÜŞTEREK YAPILMASI FİKRİ ODAMIZ TARAFINDAN ORTAYA ATILMIŞ, ANCAK İSTENEN BİRLEŞME BİR TÜRLÜ SAĞLANAMAMIŞTIR. BU KONUDAKİ YASAL MEVZUATIN BU BİRLEŞMEYİ SAĞLAYACAK VE OLUMSUZLUKLARI ORTADAN KALDIRACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMESİNE İHTİYAÇ BULUNMAKTAYDI. BU KONUDA SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN HAZIRLANMAKTA OLAN YENİ TASLAĞIN YASALAŞMASI BEKLENİRKEN, ESKİ KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPAN YASANIN HIZLA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BU KONUDA BİZLERDE HAYAL KIRIKLIĞI YARATMIŞTIR. SAYIN BAŞBAKAN YARDIMCIM,
DEĞERLİ KATILIMCILAR İLÇEMİZİN GENEL EKONOMİK VE SOSYAL YAPISI İLE SORUNLARINA İLİŞKİN KONULAR SİZLERDE BULUNAN BİLGİ NOTLARINDA BULUNMAKTADIR. BEN BURADAN BU KONULARA ÇOK DETAYLI GİRMEDEN TEMEL BAZI İSTEK VE SORUNLARIMIZI DA KISACA AKTARMAK İSTİYORUM. ● YUKARIDA DA DEĞİNDİĞİM GİBİ İLÇEMİZİN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİSİ HAVALİMANINA OLAN UZAKLIKTIR. BU KONUDA BÖLGENİN BÜYÜYEN POTANSİYELİNE CEVAP VERECEK YENİ BİR HAVALİMANININ ACİLEN PROGRAMA ALINMASI GEREKMEKTEDİR. ● ALANYA MEVCUT EKONOMİK VE SOSYAL POTANSİYELLERİ İLE BUGÜN MEVCUT 81 İLİN 45 İNDEN DAHA BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP İKEN HALEN İLÇE KADROLARI İLE YÖNETİLMEKTEDİR. BU NEDENLE ALANYA’NIN İL OLMA İSTEĞİNİN TÜM COĞRAFİ, EKONOMİK VE SOSYAL KRİTERLER GÖZÖNÜNE ALINARAK, SADECE GELİŞEBİLMEK İÇİN İL OLMAYI TALEP EDEN YÖRELERDEN FARKLI DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİZ. ● KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN TÜRK TURİZMİNİN 17 YILLIK GELECEĞİNE YÖNELİK HAZIRLANAN “TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ 2023” ÇALIŞMASINI, SEKTÖRÜN ULUSAL BİR POLİTİKASI OLMASI ADINA SON DERECE YERİNDE VE ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA OLARAK DEĞERLENDİRMEKTEYİZ. ANCAK SÖZKONUSU RAPORDA VE GENEL HÜKÜMET POLİTİKALARINDA ÖNCELİK OLARAK SESLENDİRİLEN “TURİZM KENTLERİ’’ PROJESİ İLE YARATILACAK YENİ YATAK ARZLARI BÖLGEMİZ VE BÖLGEMİZ GİBİ TURİZME ÖNCE BAŞLAMIŞ YÖRELERİ OLUMSUZ ETKİLEYECEĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİZ ● BÖLGEMİZDE HIZLI VE YOĞUN GELİŞMEDEN KAYNAKLANAN ALTYAPI SORUNLARI VAR. BUNUN DIŞINDA DA SATIŞ VE PAZARLAMA İLE İLGİLİ SIKINTILAR VAR. BU NOKTADA DA BÖLGENİN BİREBİR YAPTIĞI PAZARLAMADAN ÇOK, ÜLKENİN GENEL İMAJI ÖN PLANA ÇIKIYOR. BU NEDENLE BÖLGENİN SAHİP OLDUĞU SORUNLARI MEVCUT ANLAYIŞLA TEK BAŞINA AŞMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA ÖNERİMİZ; ANTALYA TURİZMİNİN ACİLEN İÇİNDE KAMUNUN DA YER ALDIĞI BİR DESTİNASYON YÖNETİM MODELİNE GEÇMESİDİR.
● BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KIŞIN KAPANMAK ZORUNDA KALAN TURİSTİK TESİSLERİN YOL AÇTIĞI İŞSİZLİĞE VE DOLAYISIYLA SOSYAL YAŞAMA OLAN OLUMSUZ ETKİSİNİ AZALTABİLMEK İÇİN, SEKTÖRÜN ÜZERİNDEKİ MEVCUT İSTİHDAM YÜKÜNÜN HAFİFLETİLMESİ GEREKMEKTEDİR. BU NEDENLE EN AZINDAN KIŞ AYLARINDA TURİZM SEKTÖRÜNDEN ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLERİN İNDİRİLMESİ YARARLI OLACAKTIR.
● YABANCILARA YÖNELİK ÜRETİLEN KONUT PİYASASININ TEKRAR CANLANABİLMESI İÇİN MEVCUT YASANIN UYGULANMASINDAN KAYNAKLANAN BAŞTA ASKERİ VE YASAK BÖLGELER KANUNU UYARINCA ALINAN İZİNLERİN HIZLANDIRILMASI OLMAK ÜZERE, MÜLK EDİNİMİNDE TAM KARŞILIKLILIK OLMAYAN VE OTURMA İZNİ ŞARTI BİLE SADECE BİR KONUT ALMALARINA İZİN VERİLEN ÜLKE VATANDAŞLARININ BU İŞLEMLERİNİN DE HIZLANDIRILMASI GEREKMEKTEDİR.
● İLÇEMİZDE YABANCI YERLEŞİMİ YANINDA ÇOK SAYIDA YABANCI YATIRIMCI DA DEĞİŞİK KONULARDA TİCARİ FAALİYETİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR. HALEN İLÇEMİZDE YAKLAŞIK 600 E YAKIN YABANCI SERMAYELİ FİRMA FAALİYET GÖSTERMEKTEDİR. BU FİRMALARIN KURULUŞU VE FAALİYETE BAŞLAMASI İLE İLGİLİ İŞLEMLER DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLAR KANUNU İLE KOLAYLAŞTIRILMAKLA BİRLİKTE, ŞİRKET ORTAKLARINDAN AYRICA ÇALIŞMA İZNİ İSTENMESİ VE BU İZİNLERİN ALINAMAMASI SORUN YARATMAKTA VE İZAH EDİLEMEYEN DURUMLARIN ORTAYA ÇIKMASINA NEDEN OLMAKTADIR. BU KONUDA UYGULAMANIN AYNI ANLAYIŞLA DÜZELTİLMESİ GEREKMEKTEDİR. ● ANTALYA KENT MERKEZİNE KADAR GETİRİLMİŞ OLAN DOĞALGAZIN, TARIM VE TURİZM SEKTÖRÜNÜN DE İHTİYACINI KARŞILAMASI İÇİN ALANYA VE MANAVGAT ARASINA DA SEVKİYATI KONUSU PROGRAMA ALINMALIDIR. ● ALANYA BİR TURİZM ŞEHRİ OLMAKLA BİRLİKTE KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİNİN SAYISINDA DA HER GEÇEN GÜN ARTIŞ GÖRÜLMEKTEDİR. ANCAK İLÇENİN COĞRAFİ YAPISI GEREĞİ BU İŞLETMELERİN UYGUN ÇALIŞABİLECEKLERİ TOPLU SİTELER İÇİN ARAZİ BULUNAMAKTADIR. BU NEDENLE İLÇEDE TİCARET VE KÜÇÜK SANAYİ GELİŞEMEMEKTEDİR. BU KONUDA KUZEY KESİMLERDE VE BELDELERDE BULUNAN BÜYÜK ÖLÇEKLİ HAZİNE ARAZİLERİNİN BU AMACA TAHSİS EDİLMESİ VE ORGANİZE KÜÇÜK SİTELER ŞEKLİNDE YAPILANDIRILMASI GEREKMEKTEDİR. ● TURİZM YÖRELERİNDE ÖZELLİKLE YÜKSEK SEZONDA MEVCUT ALTYAPI YETERSİZ KALMAKTADIR. BAŞTA ENERJİ SORUNU VE ULAŞIM OLMAK ÜZERE ALTYAPI YETERSİZLİĞİ BÖLGE TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR. SAYIN BAŞBAKAN YARDIMCIM,
DEĞERLİ KATILIMCILAR SİZLERE ODAMIZ İLE İLGİLİ DE BAZI BİLGİLER AKTARMAK İSTİYORUM RESMİ OLARAK 1991 YILI SONUNDA KURULUŞ ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN ODAMIZ 1992 YILINDA 1947 ÜYE VE 600 MİLYON TL BÜTÇE İLE KİRALIK BİR APARTMAN DAİRESİNDE FAALİYETİNE BAŞLAMIŞ VE GEÇEN ONBEŞ YILLIK SÜRENİN SONUNDA, BUGÜN 7.000 FAAL ÜYE OLMAK ÜZERE 10.000 E YAKIN ÜYESİ BULUNAN VE MÜLKİYETİ KENDİSİNE AİT 1740 METREKARE KAPALI ALANDA HİZMET VEREN İLÇEMİZİN VE BÖLGEMİZİN EN ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN BİRİSİ HALİNE GELMİŞTİR. GEÇEN SÜRE ZARFINDA VE GÜNÜMÜZDE İLÇE GÜNDEMİMİZE DAMGASINA VURAN ÇALIŞMALAR ORTAYA KONULARAK İLÇEMİZİN HER ALANDAKİ GELİŞMESİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLANMIŞTIR. TEMEL HEDEFİ; HER GEÇEN GÜN HIZLA BÜYÜYEN İLÇEMİZDE BU BÜYÜMENİN GERİSİNDE KALMADAN, ÜYELERİMİZİN VE İLÇEMİZİN İHTİYAÇ DUYDUĞU HİZMETLERİN ZAMANINDA VE EKSİKSİZ VERİLMESİ OLAN ODAMIZIN, BU HEDEF ÇERÇEVESİNDE ÇAĞIN GELİŞMELERİNE AYAK UYDURMASINA ÇALIŞILMAKTADIR. BU KAPSAMDA AYNI ZAMANDA BİR DÜNYA KENTİ OLAN İLÇEMİZE DAHA İYİ VE KALİTELİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİR DİZİ ÇALIŞMALAR YAPILMIŞTIR. ÇALIŞMALARIMIZ BİR TAKIM BELGELER İLE DE TESCİLLENMİŞ OLUP BUGÜN ISO- 9001-2000 KALİTE BELGESİNİN YANINDA TÜRK ODA GELİŞTİRME PROJESİ KAPSAMINDA AKREDİTE OLMUŞ İLK İLÇE ODASI OLMAYI BAŞARMIŞTIR. BUGÜNE KADAR BÖLGEMİZDE EKONOMİK SOSYAL KÜLTÜREL VE SPORTİF YÜZLERCE ETKİNLİĞİN ORGANİZASYONUNA İMZA ATMIŞ OLAN ODAMIZ, İLÇENİN SOSYA EKONOMİK GELİŞMESİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAMIŞTIR. ODAMIZIN EN GURUR VERİCİ ÇALIŞMALARINDAN BİRİSİ DE EĞİTİM ALANINDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. DÜZENLEDİĞİMİZ ÇEŞİTLİ EĞİTİM SEMİNER VE SERTİFİKA PROGRAMLARI İLE BUGÜNE KADAR TOPLAM 60 DALDA 13.000 İ AŞKIN KİŞİYE EĞİTİM VERİLMİŞTİR. BU ALANDA DEĞİŞİK EĞİTİM KURUMLARI İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARIMIZIN DAHA SİSTEMLİ HALE GELMESİ İÇİN ODA MECLİSİMİZCE ALTSO SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİNİN KURULMASINA KARAR VERİLMİŞ OLUP BU BİRİMİN 6 DERSLİKTEN OLUŞAN VE 520 METREKARE KAPALI ALANDA HİZMET VERMESİ PLANLANAN BİR SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ DE OLUŞTURULMUŞTUR. YİNE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNE BAĞLI OLARAK ODAMIZ ADINA BİR MESLEK YÜKSEK OKULUNUN DA YAPIMINA BAŞLANACAKTIR. SAYIN BAŞBAKAN YARDIMCIM,
DEĞERLİ KATILIMCILAR SİZLERE ALANYA VE ODAMIZIN MEVCUT YAPISI İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER AKTARMAYA ÇALIŞTIM. KONUŞMAMA BURADA SON VERİRKEN, BAŞTA SAYIN BAŞBAKAN YARDIMCIMIZ MEHMET ALİ ŞAHİN BEY OLMAK ÜZERE ŞAHSINDA MİLLETVEKİLİ VE MİLLETVEKİLİ ADAYLARINA TEKRAR HOŞ GELDİNİZ DİYOR, 22 TEMMUZ GENEL SEÇİMLERİNİN ÜLKEMİZ, BÖLGEMİZ VE KENDİLERİ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYOR, ŞAHSIM VE ALANYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ADINA SAYGILAR SUNUYORUM   KERİM TAÇ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI