İMALATÇI VE MİKRO İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMINDA YENİ DÖNEM   (21 HAZİRAN -9 TEMMUZ)

1498

Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında sermaye desteği sağlanacaktır. Desteğin amacı, öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin (MKİ’ler) salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler için başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacaktır. Ödemeler 3 ay karşılığında 3 taksitte yapılacaktır. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu ve istihdamını belirli bir seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecektir.

MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI BİLEŞENLERİ

Birinci Bileşendeimalat ve bilimsel Ar-Ge sektöründeki MKİ’lere “faizsiz geri ödemeli destek” verilecektir.
İkinci Bileşende; 2017 ve sonrasında kurulan ve imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren genç yenilikçi MKİ’lere “faizsiz geri ödemeli destek” verilecektir.
Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır.

21 HAZİRANDA BAŞLIYOR: Mikro işletmeler, 30 bin liraya kadar küçük işletmeler, 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler 21 Haziran Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilirler.

Başvuru takvimi:

İşlem adımı Tarih aralığı
İşletme başvurusu: 21 Haziran – 9 Temmuz 2021 saat 23:59 (19 gün)
KOSGEB ilk kontrol süreci: 21 Haziran – 12 Temmuz 2021
Varsa bildirilen eksik ve hataların işletme tarafından giderilmesi süreci: 13 – 16 Temmuz 2021 saat 23:59 (3 iş günü)
KOSGEB son kontrol süreci: 26 – 29 Temmuz 2021 (4 iş günü)
Başvuruların öncelik sırasına göre sıralanması ve bütçe kapsamında desteklenebilecek işletmelerin belirlenmesi: 30 Temmuz 2021 (1 iş günü)
Sonucun bildirilmesi: 2 Ağustos 2021 (1 iş günü)

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ: https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7579/proje-ozeti