UKRAYNA’YA GİRİŞ VE ÇIKIŞ USULLERİ

3626

Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun “Geçici Olarak İşgal Edilmiş Ukrayna Topraklarına Giriş ve Çıkış Usulleri” konulu Kararı, 8 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nden Odamıza ulaşan 26.06.2015 tarih ve 0411/12429 sayılı yazısı ile Dışişleri Bakanlığı’nın 16.06.2015 tarihli yazısına atfen, Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun “Geçici Olarak İşgal Edilmiş Ukrayna Topraklarına Giriş ve Çıkış Usulleri” konulu Kararı’nın, 8 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği bildirilmektedir.

Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı’nda, yabancı uyrukluların ve vatansızların belirli kontrol noktaları üzerinden ve özel izne dayalı olarak Kırım’a giriş-çıkış yapabilmelerine ilişkin usuller ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

Özetle, yabancıların ve vatansızların Kırım’a girişleri ve Kırım’dan çıkışları, bugüne kadar yalnızca Kontrol Noktalarındaki Devlet Sınır Servisi yetkililerinin iznine tabiyken, söz konusu uygulamayla, Devlet Göç Servisi’nin yerel şubelerine önceden yapılacak başvuruya istinaden verilebilecek özel izne bağlı kılınmış; ayrıca Kırım’a girişler yalnızca bu belgede ön görülen amaçlarla sınırlandırılarak turistik amaçlı seyahatlerin önü kapatılmıştır.

Karar’a ilişkin detaylı bilgi notu, Birliğin web sitesinin (www.tobb.org.tr)  “Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları-Ülke Duyuruları-Ukrayna” bölümünde ve (http://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Documents/Ulkeler/ukrayna/20150625.pdf) adresinde yer almaktadır.

Tüm üyelerimize önemle duyurulur.