AZERİLERE ALANYA TANITIMI

10778

ODAMIZ ALANYA’NIN AZERBAYCAN’DA TANITIMI İÇİN HAREKETE GEÇTİ  İlçemize gelen Azerbaycanlı turist sayısının artırılması için çalışma başlatıldı. Bu amaçla Odamızın davetiyle ilçemize gelen Azerbaycan’ın en entkili 5 gazetecisi şehrin 3 bölümlük belgeselini çekecekler.

Odamız tarafından ilçemize gelen Azerbaycanlı turist sayısının artırılması için çalışma başlatıldı. Bu amaçla Odamızın davetiyle ilçemize gelen Azerbaycan’ın en entkili 5 gazetecisi şehrin 3 bölümlük belgeselini çekecekler ve çeşitli haberlerle Alanya’yı tanıtacaklar.  Odamız, Azerbaycan’ın etkili 5 gazetecisini ilçeye davet etti. Alanya turizmini, tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla davet edilen ve Alanya‘ya gelen Azerbaycanlı 5 gazeteci, ALTSO Başkanı Kerim Taç’la, düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda ilçe hakkında bilgi veren ALTSO Başkanı Taç, Alanya‘nın İstanbul’dan sonra en büyük yatak kapasitesine sahip turizm yöresi olduğunu, 34 ülkeden 14 bine yakın kişinin ilçede gayrimenkul satın aldığını, 10 bine yakın yabancının yerleşik olarak yaşadığını söyledi. Yabancıların Alanya‘ya gösterdiği ilginin, Alanya‘nın bir dünya şehri olduğunu ortaya koyduğunu belirten Taç, ”Deniz, kum ve güneşinin yanı sıra tarih ile iç içe olan Alanya, önceliği turizm olan bir ilçedir. Bunun yanı sıra emlak sektörü ve tarım sektöründe de ilçemizin önemli bir yeri vardır. Azerbaycan’la aramızda zaten var olan ekonomik ve kültürel işbirliğini daha geliştirmek istiyoruz. Dili, kültürü bir olan Azerbaycanlı turistlerin, ilçemizde çok rahat edeceklerine inanıyoruz” dedi.
Azerbaycanlılar’ın Alanya‘dan konut alabileceğine de işaret eden Taç, bazı zenginlerin çeşitli Avrupa ülkelerinden konut edindiğini bildiklerini, Alanya‘dan konut alanların çok mutlu olacağını kaydetti.
Azerbaycan’ın yüzde 5’inin çok zengin insanlar olduğunu ve her yıl birkaç kez tatile çıktığını anlatan Taç, ”Yüzde 5’i zengin olan Azerbaycan’dan ilçemize turist çekebilmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu anlamda siz gazeteci arkadaşlardan destek istiyoruz. Bizim tarihi ve doğal güzelliklerimizi ülkeniz insanına aktarın” diye konuştu.
Taç, bu yıl Türkiye’ye 384 bin Azerbaycanlı turist geldiğini ve bunlardan çok azının Alanya‘yı tercih ettiğini dile getirerek, yapılacak çalışmalarla, Alanya‘nın payını yükseltmek istediklerini bildirdi.
Azerbaycanlı gazeteciler adına konuşan İçtimai Televizyonu program yapımcısı Hürrem Nabiyev, ”Yüzde 5’i çok zengin olan Azerbaycanlılar’ın Alanya‘ya karşı büyük bir isteği var. Bizde de tatil köyleri var ancak çok pahalı. Bir hafta her şey dahil en az 1500, 2 bin dolardır. Alanya‘da ise her şey dahil fiyatlar çok daha uygun. Azeriler için Alanya en uygun tercihtir” dedi.
Nabiyev, Alanya‘da çok güzel bir doğa ve iyi yapılanmış bir şehirle karşılaştıklarını anlatarak, bu güzellikleri, çekecekleri 2 ya da 3 bölümlük bir belgesel ile Azerbaycan halkına tanıtacaklarını söyledi.
Alanya‘da 6 gün kalacak olan konuk gazeteciler, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nu da ziyaret edecekler.