“İL” KİTABI MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERİLDİ

6305

ALANYA İL OLMAYA HAZIR KİTABI TÜM MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERİLDİ.  Alanya’nın il yapılmasını sağlamak amacıyla ilçedeki bazı sivil toplum örgütleri tarafından, ”Alanya İl Olmaya Hazır” adlı kitap Odamız tarafından tüm milletvekillerine gönderildi.

Alanya’nın il yapılmasını sağlamak amacıyla ilçedeki bazı sivil toplum örgütleri tarafından, ”Alanya İl Olmaya Hazır” adlı kitap Odamız tarafından tüm milletvekillerine gönderildi. , Alanya’nın il olması gerekliliğini net olarak ortaya koyan kitapta, Alanya’nın coğrafi konumundan ekonomisine, sosyal etkinliklerinden, altyapısına, sahip olduğu değerlerden ihtiyaçlarına kadar her türlü unsurun kıyaslamalı olarak anlatıldığı açıklandı. Oda Başkanımız Kerim Taç yaptığı açıklamada , ”Bu kitap, Alanya’nın il yapılmasının zorunlu olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.
Kitabın, 4 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkarıldığını da söyleyen Taç,, ”Bu kitapta Alanya’nın il olmaya neden ve nasıl hazır olduğunu ortaya koyduk. Bu kitabı, milletvekillerimizin ardından ilgili tüm yetkililere göndererek, Alanya’nın il olmasının önemini anlamalarını sağlayacağız” dedi.
Alanya’da hem ekonomik hem de hem sosyal anlamda hızlı bir büyüme olduğunu belirten Taç, ilçenin aşırı göç aldığını bu nedenle de büyüme hızının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Kerim Taç, ”Alanya artık potansiyel olarak zaten bir il görünümünde. Ama ilçe koşulları ile yönetiliyor. Bu da, kentin sağlıklı gelişimini önlüyor. İl potansiyeline sahip Alanya’nın il statüsüyle yönetilmesinin zamanı çoktan geldi” diye konuştu.

-”KİTAPTA NELER VAR? –

”Alanya İl Olmaya Hazır” adlı kitapta, ilçenin tarihçesinden başlanarak, bugünkü durumu detaylı biçimde anlatılıyor. Kitabın ilk bölümünde, Alanya’nın 1221 yılında Alaaddin Keykubat tarafından kışlık başkent ilan edildiği belirtiliyor.
Alanya’nın, muhtemel ilçeleri ile birlikte 4 bin 682 metrekare yüzölçümüne sahip olduğu belirtilen kitapta, Gazipaşa, Gündoğmuş ve Sarıveliler, muhtemel ilçeler arasında gösteriliyor.
Antalya’ya uzaklığı da vurgulanan kitapta, 510 kilometrelik Akdeniz sahilindeki tek ilin Antalya olmasının, Alanya’nın da il olmasını kaçınılmaz hale getirdiği vurgulanıyor.
Nüfusunun 36 ilden daha büyük olduğu vurgulanan Alanya’nın, turizm gelirlerindeki payı, yatak kapasitesi, ödediği vergiler ve tarım girdileri nedeniyle ilçenin il olmayı hak ettiği vurgulanıyor.
Mevcut altyapı yatırımları, kamu kurumlarının durumları ve personel sayıları ile Alanya nüfusu arasındaki oranların tek tek anlatıldığı kitapta, emlak sektöründeki büyüme ve ilçeye yabancıların ilgisi rakamlarla ortaya konulurken, ilçede yapılan ulusal ve uluslararası sosyal ve spor etkinliklerine de yer veriliyor