SEKTÖRLERİN SESİ ALTSO’DAN YÜKSELDİ!…

10469

MESLEK KOMİTELERİ MÜŞTEREK TOPLANTISI YAPILDI. Odamızın 15 meslek komitesinin katılımı ile düzenlenen Meslek Komiteleri Müşterek toplantısında 2007 yılı ve  gelecek yıla  ilişkin beklentiler dile getiildi.

SEKTÖRLERİN SESİ ALTSO’DAN YÜKSELDİ!… 5174 sayılı kanun ve Odalar Borsalar Muamelat Yönetmeliği hükümleri uyarınca her yıl iki defa yapılması gereken meslek komiteleri müşterek toplantısının 2007 yılının ikinci toplantısı 17 Ekim Çarşamba Günü saat.16.00 da odamızda gereçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Taç başkanlığında düzenlenen toplantının açış konulmasını yapan TAÇ, tüm üyeleri selamlayarak başladığı konuşmasına, 2007 yılının ve turizm sezonun genel bir değerlendirmesini yaparak başladı.  Taç: ”Hem bir turizm sezonunu hem de 2007 yılını geride bıraktığımız şu günlerde sanırım tüm sektörler itibarı ile çok memnun olmayacağımız bir dönemi geride bırakmak üzereyiz. Elimizdeki rakamsal veriler itibarı ile 2006 yılından daha iyi bir sezon ve yıl olduğunu söylemekle birlikte yaşanan bu iyileşmenin tüm sektörleri ve tüm bölgeleri aynı oranda etkilemediği görülmektedir.  Bu veriler ışığında 2008 yılından umutlu olmakla birlikte yine de alanya nın genel görüntüsü itibarı ile yine tüm sektörler açısından çok fazla bir iyileşmenin olamayacağını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz müşterek toplantımızdan bu yana ülkemiz ve bölgemizde önemli değişimler yaşanmıştır. Özellikle ülkemizin gelecek beş yıllık kaderini belirleyecek olan bir genel seçim bu dönemde gerçekleşmiştir. Seçim süreci içinde odamız birçok siyasi aday tarafından ziyaret edilmiştir. Oda yönetim kurulu olarak sizlerin gündeme getirdiği ve ilçemizin genel sorunlarından oluşan raporlarımız ilgilere iletilmiştir. Halen bu konuların takibine de devam etmekteyiz. Yine geçtiğimiz dönemde meslek komitelerimizden gelen birçok konu oda yönetim kurulumuzda değerlendirilmiş üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulmuştur. Oda yönetim kurulu çalışmalarına çok ayrıntılı olarak burada değinerek vaktinizi almak istemiyorum. Bu çalışmalarımız aylık periyotlarda yenilenen odamız web sitesinde herkesin bilgisine sunulmaktadır. Odamız çalışmaları ve gelişmeler güncel olarak odamız web sitesi aracılığı ile duyurulmaktadır.” diyerek sözlerini tamamladı. Daha sonra söz lan komite üyeleri çeşitl, konulardaki öneri ve görüşlerini dile getirdi. “VİTRİN UYGULAMASI BELDELERDE DE UYGULANSIN”
ALTSO Meclis Üyesi ve 4’üncü meslek Komite üyesi Ahmet Büküş, Alanya merkezde uygulanan vitrin uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Büküş, Alanya Merkezde ve özellikle Cuma pazarı bölgesinde bu uygulamanın harfiyen yerine getirildiğini ama beldelerde uygulamanın sınırlarının delinmeye başladığını ve oralardaki esnafın ürünlerini daha fazla teşhir edebildiğini söyledi. Bu durumun haksız rekabete neden olduğunu ifade eden Büküş, tüm beldelerde eşit uygulamanın yapılması gerektiğini söyledi.” Büküş, beldelerden merkeze yeteri kadar turist gelememesinin ulaşım sorunuyla ilgisinin de olabileceğini dile getirirken, hanutçuluğun sezon başında azaldığını ama son iki ayda yine şikâyetlerin arttığını söyledi. TAÇ: ÖRNEK VİTRİN UYGULAMASI YAPALIM
Bu değerlendirmenin ardından açıklama yapan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kerim Taç, iş yerlerindeki vitrinlerin genelde aynı olduğunu ve farklılık olmaması nedeniyle turistlerin ilgisini çekmediğini söyledi. Taç, “Gerekirse oda olarak bir imaj ve reklâm firmasıyla temasa geçerek örnek birkaç vitrin uygulaması yapabiliriz. Yapacağımız örnekler üyelerimizin ufkunu açacak yeniliklere vesile olabilir. Komite bu konuda karar alsın uygulayalım” dedi. Konuyla ilgili görüş belirten Meclis Başkan Vekili Akın Tabaklar da; “Özellikle üçüncü komite deri giyim sektöründe çalışan firmaların pek çoğu zor durumda Hanutçuluk konusunda işyerlerinin de samimi davranmasını beklediklerini ama bu iyi niyeti göremediklerini söyledi. Tabaklar, hanutla mücadelenin her daim sürdürülmesi gerektiğini ve en küçük rehavet olduğunda hanutçu sayısında artış gözlendiğini söyledi. Tabaklar pastane ve restaurantlara dükkân önüne masa koyma uygulamasının bazen olumsuz etkileri de olduğunu söyleyerek, “Bazı pastaneler masa ve sandalyelerini öyle bir koyuyorlar ki, yan tarafındaki işletmelerin müşterilerine mani oluyorlar. Masaları gören turist hemen karşı kaldırıma geçiyor. Bu durumda bu yeme içme yerlerine komşu olan diğer işletmeler zarara uğruyor” dedi İnşaat sektörü hakkında bilgi veren ALTSO Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Karadağ, 2 yıldır sektörde yaşanan sıkıntının devam ettiğini söyledi. Karadağ, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında komite üyelerine bilgi verirken, sektörün yeniden canlanması için temaslarının devam edeceği mesajını verdi. Karadağ ayrıca, “Yapı malzemelerindeki artış inşaat yapım maliyetine yansımakta. Alanya’da satışlarda düşüş var. Buna bir de maliyetlerin yükselmesi eklenince sıkıntı daha fazla artıyor. Özellikle çimento ve ürünlerindeki tekelleşme açıkça gözükmektedir” dedi. İNTERNET CAFELERİN SORUNLARI KONUŞULDU
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı “Beyaz Eşya Dayanıklı Tüketim Malzemeleri Elektrikli Ev Aletleri” firmalarının temsil edildiği 6’ıncı Meslek Komitesi adına bir değerlendirmede bulunan Komite Üyesi Celal Taşkın, komikte olarak internet kafeler ile ilgili bazı saptamalarının olduğunu ve bozulan imaj nedeniyle düzgün çalışan işletmelerin de zaman zaman mağdur duruma düşebildiğini söyledi. Taşkın, kısa bir süre öncesine kadar internet kafe işletmeleri ile emniyet ve belediye mensuplarını bir araya getiren toplantı yaparak bazı konularda sektör temsilcilerini bilgilendirdiklerini söyledi. “PATENTSİZ ÜRÜNLERDE AYAR SORUNUNA DİKKAT ÇEKİLDİ”
Kuyumculuk Kıymetli Taş Ve Maden Gümüşçülerin temsil edildiği Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 7’inci Meslek Komitesi adına konuşan Komite Başkanı Adnan Kadir Yönet, “Döviz kurundaki düşüşün sektörü olumsuz etkilediğini bir gerçek. Ayrıca patentsiz ürünlerde bazı ayar düşüklükleri olduğu şeklinde duyumlar alıyoruz. Sektörün güvenini sarsmamak gerekir ” dedi. Bu konuşmanın ardından açıklama yapan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Taç, döviz kurundaki düşüşün sadece bu sektörü değil turizmle ilişkili tüm sektörleri olumsuz etkilediğini ve bu konuda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde girişimlerinin sürdüğünü ve yakın zamanda merkez bankası yetkilileri ve maliye bakanının katılacağı bir beyin fırtınası toplantısı düzenleyeceklerini ve bu toplantıya kendisinin de katılacağını söyledi “CAZİBE MERKEZİ OLMALIYIZ. ”
Turizm Seyahat Acenteliği Taşımacılık Oto Kiralama firmalarının temsil edildiği Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 8.Meslek Komitesi adına bir açıklama yapan Komite VE Meclis Üyesi Bilal Korkmaz, turistin şehir merkezine gelmemesindeki sebebin ulaşım sorunu olmadığını, Alanya’yı cazibe haline getirecek projelerin hayata geçirilmesiyle bu sorunun önüne geçebileceğini vurguladı. Komite üyesi Mehmet Anılgan ise su sporlarının 2007 yılı değerlendirmesini yaptı. Anılgan bu sene ALTSO Yönetiminin girişimleri ile yetkili makamlarla bir araya geldiklerini ve önemli bazı sorunları aştıklarını söylerken, bazı konularda da oda yönetiminin desteğini alarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.  Anılgan, “Komitemize bağlı olan su sporları ile ilgili sorunlar vardı. Kaymakamın ziyaret edilmesi gerekiyordu. Parkurların sabitleştirilmesi ve su sporları yapan arkadaşlarımızın fiyatları yüksek bulmasıydı. Kaymakam beye iletildi. Sayın Kaymakamımız düşüncelerimize önem verdiğini söyledi. “YENİ İŞ YERLERİNE SINIRLAMA GEYİRİLMELİ”
Matbaa Baskı Reklâm Sigorta ve Eğitim Kurumlarının temsil edildiği Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 9.Meslek Komitesi adına konuşan komite üyesi Mehmet Bacaksızoğlu,  firmaların markalaşması gerektiğine ve markalı ürünlerin satışının teşvik edilmesinin önemine dikkat çekti. Bacaksızoğlu sigortacılık sektöründe yaşanan sıkıntılara da dikkat çektiği konuşmasında, “İlgili, ilgisiz herkesin sigortacılık yapmaya başladı. Bu durum sektörde büyük kaosa neden oluyor. Belediye gerekli tedbirleri almalı” şeklinde konuştu. “DÖVİZ KURUNDAKİ DÜŞÜŞ OTELCİYİ VURUYOR”
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Konaklama Tesisleri Otel Motel Apart Otel” işletmelerinin temsil edildiği 10. Meslek Komitesi adına bir açıklama yapan Komite Üyeleri de döviz kurundaki düşüşün olumsuz etkilerini yakından hissettiklerini ve Ankara’nın bu konuda adım atmasını beklediklerini söylediler.  “TEMEL SORUNLAR ÜZERİNDE DURULMALI”
Halı Kilim Hediyelik Eşya Antika ve Turistik Eşya firmalarının temsil edildiği Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 11’inci Meslek Komitesi, adına bir açıklama yapan Komite Üyesi Yüksel Kaya, sıkıntıları ve beklentilerinin 3 ve 4’üncü komitelerden farklı olmadığını söyledi. Kaya özellikle hal kavşağındaki Pazaryerinin günü konusunda sıkıntıları bulunduğunu ve çözüm beklediklerini sözlerine ekledi. “HAL YASASI KONUSUNDA ÜMİDİMİZ KALMADI”
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 12’inci meslek gurubunun temsil edildiği “Eczane Itriyat Parfümeri Spor Zirai İlaç ve Kimyasal Tarım Ürünleri” komitesi adına konuşan Komite Başkanı Sadullah Tülüce, “Bizim sektör olarak bir sıkıntımız yok Ama komite olarak hallerin birleştirilmesi konusunda ümidimi yitirmiş durumdayım. Kanunun da çıkacağı falan yok. Önce belediyelerden farklı sesler çıkıyordu ama şimdi halciler de desteğini çekmiş görünüyor” dedi. Tülüce, bu sene kuraklık nedeniyle çiftçinin ürününün değer kazandığını ve iyi bir mevsim geçirdiklerine dikkat çekti.
 
“İNŞAAT MALZEMECİLERİ RİSK ALTINDA”
İnşaat sektörünün malzeme ihtiyacını karşılayan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 13’üncü meslek komitesi, adına konuşan ALTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Köse, “Sanayi bölgesiyle ilgili gelişme olabilir. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” dedi. “MOTOR BÖLÜMÜ AÇILSIN”
Oto Aksamı ve Alım Satımı Tamir Bakım ve Servis ticareti yapan işletmelerin temsil edildiği Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 14’üncü Meslek Komitesi adına konuşan Komite Üyesi Mustafa Eren, ekonomik sıkıntı ve turizmde yaşanan çalkantıların sektörü etkilediğini söyledi. Eren Alanya’daki Endüstri Meslek Lisesi’nde “motor” bölümü açılmasını istediklerini ve bu konuda oda yönetiminin devreye girmesini beklediklerini söyledi. “DEĞİŞİK ÇARŞILARLA İMAJ YENİLEMESİ YAPILSIN”
Lokanta Bar Kafeterya ve Eğlence Sektörünün temsil edildiği Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 15’inci Meslek Komitesi adına konuşan Mustafa Kamburoğlu, “Alanya’nın daha farklı cazibe mekânlarına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kamburoğlu, kapalı çarşı türünde turisti ilçeye çekecek çalışmalar yapılmalı. Bu konuda oda olarak uygun yerde proje hazırlanmalı” dedi. Toplantının ardından bir değerlendirme yapan ALTSO Başkanı Kerim Taç,  her toplantıda gündeme gelen hanutçuluk konusuna dikkat çekti ve hanutçuluktan şikâyet eden bazı işletmelerin de zaman içinde hanutçuluk yapabildiğine, bu sorunun sadece cezai işlemlerle değil, firmaların samimiyeti ve iyi niyetiyle çözülebileceğini söyledi.