Foto Galeri

ALANYA ÜNİVERSİTESİ’NE ADIM ADIM

5081

ALANYA ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞACAK Odamız Yönetim Kurulu, göreve yeni seçilen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof Dr İsrafil Kurtcebe’yi makamında ziyaret etti. Ziyarette Odamız tarafından uzun zamandır hedeflenen “Alanya Üniversitesi” konusunda dev adımlar atıldı. 

Odamız Başkanı Kerim Taç, yeni Rektör Prof Dr İsrafil Kurtcebe’nin sadece Antalya ve Alanya için değil tüm bölge için büyük bir şans olduğunu söyledi. Taç, bölgeyi kucaklamaya hazırlanan Rektör Kurtcebe ile çok büyük hedeflere yürümek istediklerini de sözlerine ekledi. Odamız Yönetim Kurulu göreve yeni seçilen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof Dr İsrafil Kurtcebe’yi makamında ziyaret etti. Ziyarette Odamız tarafından uzun zamandır hedeflenen “Alanya Üniversitesi” konusunda dev adımlar atıldı.  Oda Başkanımız Kerim Taç, yeni Rektör Prof Dr İsrafil Kurtcebe’nin sadece Antalya ve Alanya için değil tüm bölge için büyük bir şans olduğunu söyledi. Taç, bölgeyi kucaklamaya hazırlanan Rektör Kurtcebe ile çok büyük hedeflere yürümek istediklerini de sözlerine ekledi.
Rektör Prof Dr Kurtcebe, Odamızın ilçeye bir üniversite kazandırılması yönündeki gayretlerini tüm gücüyle destekleyeceği sözünü verdi.  Kurtcebe, yapımına geçen sene başlanan ve gelecek ay içinde üniversiteye devri yapılması planlana  ALTSO Meslek Yüksek Okulu nedeniyle de Odamız Başkanı Kerim Taç ve tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. FAKÜLTE YAPIMINA YEŞİL IŞIK
Ziyarette ALTSO Başkanı Kerim Taç,  üniversite hedefine ulaşmak için gerekli olan fakültelerin yapımına ilişkin Rektör Kurtcebe’nin fikirlerini aldı. ALTSO Başkanı,  ALTSO MYO’yu söz verdikleri tarihte tamamlayacaklarını ve üniversitenin uygun yer vermesi halinde üniversiteyi oluşturacak fakültelerin yapımı içinde girişimlere başlayabileceklerini söyledi.
Taç, Alanya halkının üniversite hayalini gerçekleştirmek için 5-10 yıllık bir süreye tahammül edemeyeceğini, bu hedefi birkaç yılda gerçekleştirecek potansiyeli Alanya’da rahatlıkla oluşturabileceklerini söyledi.
BÖLÜMLER BİLE KONUŞULDU
Odamız heyetinin bu yöndeki gayretlerini takdir ettiğini belirten Rektör Kurtcebe, Alanya’da ilk kurulacak fakültenin Denizcilik Fakültesi olabileceğini ama bu yönde ALTSO’nun görüş ve önerilerini de beklediklerini söyledi.
Bunun üzerine konuşan Oda Başkanımız Kerim Taç, konaklama ile  küçük ve orta boy işletmelere hizmet verebilecek “Gastronomi – Aşçılık bölümü ,  teknik personel yetiştirilecek bir bölüm ve yine yönetici asistanlığı gibi bölümlerin ilçemiz ve ülkemiz için yararlı olabileceğini söylediler.
Bu yönde yakın gelecekte yeni görüşmeler yapılacağını belirten Oda Başkanımız Taç, Rektör Kurtcebe’yi  Eylül ayında yapılacak gerçekleştirilecek Oda meclis toplantısına davet etti. Kurtcebe’de eğitime bu kadar önem veren Alanya Halkı ile daha yakın olmak istediğini söyleyerek bu teklifi memnuniyetle kabul etti.
NİTELİKLİ ELEMAN İLK HEDEF
Görüşmede bölgemiz ve ülkemizde  en  eksikliği hissedilen nitelikli eleman  ve ara eleman eksikliği üzerinde de duruldu. Odamız heyeti   özellikle turizm sektöründe nitelikli eleman sıkıntısı çekildiğini belirterek bu yönde üniversitenin desteğini beklediklerini söylediler.
ÜNİVERSİTENİN SOSYOEKONOMİK YARARLARI KONUŞULDU
Oda Başkanımız Kerim Taç, Alanya Üniversitesi sayesinde Alanya’nın hem ekonomisine büyük katkı olacağını ama bunun da ötesinde ilçenin sosyal yapısına çok olumlu katkılar sağlanacağının altını çizdi. Taç, tüm Alanya’nın eğitime verdiği öneme dikkat çekerken, ALTSO MYO’nun yapımında bile çevreden ve Alanya halkından büyük destek gördüklerini söyledi.  Taç Rektör Kurtcebe’ye verdiği bilgiler arasında ilçemizdeki eğitim yatırımlarının büyük çoğunluğunun Alanya Halkı tarafından gerçekleştirdiğinin de altını çizdi. 
Foto Galeri