Foto Galeri

ALTSO MECLİSİ TOPLANDI

3820

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Kasım ayı olağan meclis toplantısı 28 Kasım 2017 Salı günü, ALTSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılış, yoklama ve mazeretlerin bildirilmesinin ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in mazeretli olması sebebiyle yönetim kurulu faaliyetleri ALTSO Başkan Yardımcısı Serdar Uygun tarafından meclis üyelerine aktarıldı.

01-05 Kasım 2017 tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirilen ‘Rusya-Türkiye İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Yarını’ çalıştayı hakkında bilgiler aktaran Uygun, “Çalıştaya Rusya’dan profesör ve doçent düzeyinde 21 öğretim görevlisi katılırken, ülkemizden de Hacettepe Üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve ANKA Enstitüsü’nden öğretim görevlileri katıldı. Başta turizm, tarım ve inşaat sektörleri olmak üzere ekonomiyi ilgilendiren konularda işbirliği olanaklarının görüşüldüğü çalıştayda, ikinci günkü yapılan toplantıya ise odamız ev sahipliği yaptı. Çalıştayın son günü akşamı ise düzenlenen galaya Alanya’mızın Gururu Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu katılarak bizlere her zaman olduğu gibi yine destek verdi. Sayın Çavuşoğlu, çalıştayın katılımcılarına da birer teşekkür belgesi takdim etti. Çalıştayımıza destek veren başta Alanya’mızın Gururu Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Uygun, Rusya ile yaşanan sıkıntılı süreç ve devam eden normalleşme süreci sırasında da oda olarak iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için çok sayıda organizasyonlar yaptığını da hatırlattığı konuşmasında, “Uçak krizinin ardından Alanya’mızda yaşayan Rus uyruklular ile bir araya gelerek dünyaya dostluk mesajı vermiştik. Ardından Odamıza kayıtlı Rus ortaklı şirket yetkilileri ile bir araya geldik. Ardından Rus Medya Forumu’nu Alanya’mızda gerçekleştirdik. Bunların dışında yeni pazarlar konusunda da girişimlerde bulunmak amacıyla MENA ülkelerinin üst düzey temsilcilerini Alanya’mızda ağırladık. Bu son programımız yani Türk-Rus çalıştayı da bu sürecin devamıdır” diye konuştu.

ANKARA TEMASLARI

ALTSO öncülüğünde uzun yıllardır devam eden ‘Öğrenci Dostu Konaklama İşletmesi’ projesiyle ilgili olarak ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in Ankara çıkarması yaptığını aktaran Uygun, “Projemizle ilgili olarak Başkanımız Mehmet bey, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Meclis Başkanımız Metin Atalay, yönetim kurulu üyelerimiz ve meclis üyelerimiz, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun Danışması Mustafa İpek’le birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şanlıoğlu’nu ziyaret ettiler. Bu konudaki sıkıntıları, çözüm önerilerimizle birlikte Sayın Genel Müdüre sundular ve destek istediler” dedi.

LİTVANYA İŞ GEZİSİ

09-12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen KOSGEB destekli Litvanya İş Gezisi hakkında da meclis üyelerini bilgilendiren Uygun, ALTSO Yönetimi olarak toplamda 24 iş gezisi düzenlediklerini söyledi. Bu organizasyonlardan 13 tanesini KOSGEB desteğiyle gerçekleştirdiklerini ifade eden Uygun, başarılı bir iş gezisi yaptıklarını ve Litvanya’da çok sayıda karşılıklı işbirliği görüşmesine katıldıklarını vurguladı.

Uygun ayrıca, Alanya’da Alışveriş Var, Alanya Yabancılar Meclisi üyelerinin ALTSO’yu ziyareti, ALTSO Akademi’nin seminerleri gibi konularda da meclis üyelerini bilgilendirdi.

Meclis toplantısının Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan Meclis Üyesi Mustafa Durusoy ise, KOSGEB destekli Litvanya İş Gezisi izlenimlerini meclis üyeleriyle paylaştı. İş gezisinden çok memnun kaldıklarını vurgulayan Durusay, ALTSO yönetiminden böyle başarılı iş gezilerine devam etmelerini istedi. Uygun ayrıca, iş gezisinde emeği geçenlere teşekkür etti.

SORUNLAR TARTIŞILDI

Meclis toplantısının ardından ise Müşterek Komiteler toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda komite üyesi katıldı. Toplantı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren ALTSO Başkan Yardımcısı Serdar Uygun,  yılda iki kez müşterek komiteler toplantısı yapıldığını dikkat çekerek, bu toplantıların öneminden bahsetti. Toplantıda, komite üyeleriyle görüş alışverişi yapıldı ve Alanya ekonomisi için yapılması gereken konular masaya yatırıldı.


ETİKET


Foto Galeri

ALTSO MECLİSİ TOPLANDI