Foto Galeri

ERİŞ: “HEPİMİZİN İÇİNDEKİ ZEKA ÇOK FARKLI SEVİYELERDE”

3369

ALTSO Akademi’nin, Bahçeşehir Koleji Alanya Okul Aile Birliği işbirliği ile düzenlediği ‘Çocuklarda potansiyelin performansa dönüşmesi için anne ve babalar ne yapmalı?’  semineri ALTSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminere,  Bahçeşehir Koleji Alanya Kurucusu Burcu Baba, veliler ve çok sayıda kişi katıldı.

Dr. Bahar Eriş’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde, çocukların potansiyelinin performansa dönüştürülmesi konusunda önemli bilgiler aktarıldı.
Herkesin potansiyelli bir şekilde doğduğuna vurgu yapan Dr. Eriş, “Ne sadece çocuk ne sadece öğretmen olmalıyız. Hepimiz potansiyelle doğuyoruz. Gelişimimiz tamamen çevre ve deneyimle  ilgili.  Çevre dediğimizde işin içine aile, okul ve öğretmenler giriyor. Her çocuk bir mizaç ile doğuyor. En iyi sonuçlar o karakter ile yeteneğin aynı yola girdiği zaman kazanılıyor. Sokakta herkes Esra Erol’u tanıyor ama Aziz Sancar’ı sadece 1 kişi tanıyor. Sancar’ın karakteri bilim adamı olmaya yatkın. Laboratuvarlarda yatıp,  itfaiye hortumundan akan suda duş alıyor.  Ailesi çok bilime yatkın değil ama önüne set çekmemişler. Sonuçta Nobel Ödülü geliyor. Çocuğun karakter,  kabiliyetine ve kariyerine saygı göstermiyorsanız uzun vadede ortaya olumlu bir şey çıkmıyor.  İlk vadede çocuğun eğilimleri var. Çocuk ilk başlarda neye tutku duyuyor?  Picasso doğar doğmaz anne babadan önce kalem diyor. Babası resim öğretmeni. Müthiş bir yeteneği var. Bobby Fischer bir satranç dehası. Ablası ona küçük yaşta satranç takımı alıyor. O da satranç literatürü için Rusça öğreniyor. Çocuk resim de yapsın lego da oynasın doğayla iç içe de olsun. Bunu yapsın ki içindeki yeteneğin ne olduğu ortaya çıksın. Hepimizin içindeki zeka çok farklı seviyelerde olabilir. Einstein’da matematik zeka tavanda. Fazıl Say’da müzik zekası en tepede. Bazı insanlar doğaya gider yaprakların türlerini anlatabilir. Onların cinslerini kafasında kategorize edebilir. İçsel zeka var. Bu filozoflarda, yazarlarda görülebilir” dedi

DR BAHAR ERİŞ KİMDİR?

Dr. Bahar Eriş, çocuklarda yetenek gelişimi ve üstün yetenek eğitimi üzerine odaklanmış bir akademisyen ve yazardır. 1998-2004 arasında New York Columbia Üniversitesi Teachers College’de Üstün Yetenek Eğitimi Programı’nda master ve doktora eğitimini tamamlamıştır. 2004-2014 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde üstün yetenek eğitimi konusunda dersler vermiştir. 2015’ten bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Merkezi’nde Yrd. Doç. Dr. olarak ders vermektedir. Her Çocuk Üstün Yeteneklidir ve Anne Beynim Aç (Alfa) kitaplarının yazarıdır.


ETİKET


Foto Galeri

ERİŞ: “HEPİMİZİN İÇİNDEKİ ZEKA ÇOK FARKLI SEVİYELERDE”