Foto Galeri

ESNAF VE KOBİ’LERE YÖNELİK YENİ KREDİ DESTEKLERİ ANLATILDI

2667

“İŞLETMELER BİRAN ÖNCE KOSGEB VERİ TABANINA KAYITLARINI YAPTIRSIN” Esnaf ve KOBİ’lere yönelik “Kredi Garanti Fonu Uygulamaları İle Yeni KOSGEB Destekleri “Odamız Konferans Salonu’nda anlatıldı.  Odamız tarafından düzenlenen seminere konuşmacı olarak, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve KOSGEB Antalya Sinerji Odağı Sorumlusu Şükrü Yıldız katıldı.

“ESNAF VE SANATKARLARIMIZ İLE TÜM KOBİ’LERİMİZE YÖNELİK 3 AYAKLI YENİ BİR KREDİ DESTEK PROGRAMINI HAYATA GEÇİYOR'”

KOSGEB Antalya Sinerji Odağı Sorumlusu Şükrü Yıldız, esnaf ve sanatkarlar ile tüm KOBİ’lere yönelik 3 ayaklı yeni bir kredi destek programını hayata geçirdiklerini bildirdi. Yıldız, destek programlarından ilkiyle 100 bin işletmeye 2,5 milyarlık kredi sağlanmasını öngördüklerini bildirdi. İkinci destek programının GAP bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik olacağını belirten Yıldız, üçüncü kredi faiz desteğinin ise Acil Destek Kredisi Programı olduğunu kaydetti… Yıldız hedeflerinin Türkiye’deki tüm KOBİ’lere işletme sermayesi olarak uygun koşullarda yeni bir finansal destek sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Söz konusu destekler, sadece 2009 yılı sonuna kadar geçerli olacağına da işaret eden Yıldız,  üçüncü kredi faiz desteğinin ise Acil Destek Kredisi Programı olduğunu belirterek, 2009 yılı içinde Türkiye’de yaşanan ve çok sayıda vatandaşın gerek can gerek mal kaybına neden olan sel felaketinden büyük zarar görmüş olan işletmeleri desteklemek amacıyla Acil Destek Kredisi Programını hayata geçirdiklerini bildirdi.

”YENİ KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI UYGULAMASI İLE KREDİ  FAİZİNİN YÜZDE 75’İ KOSGEB, YÜZDE 25’İ İSE KREDİYİ KULLANAN KOBİ TARAFINDAN KARŞILANACAK”

Şükrü Yıldız, Yeni Kredi Faiz Desteği Programı uygulaması ile kredi faizinin yüzde 75’inin KOSGEB, yüzde 25’inin ise krediyi kullanan KOBİ tarafından karşılanacağını bildirdi.
KOSGEB Antalya Sinerji Odağı Sorumlusu, kredinin ilk 3 ayının ödemesiz, kalanının aylık eşit taksitler halinde ödemeli, toplam 12 ay vadeli kredinin işletme başına üst limiti 25 bin lira olacağını söyledi. Kadın girişimcilere ayrıcalık tanındığını da söyleyen Yıldız, uygulamada
işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde, işletme başına kredi üstü limitinin 30 bin lira olacağını belirtti.

Şükrü Yıldız,  KOBİ’lerin yeni teknoloji kullanımı, yeni iş yerine taşınma, işlerini büyütme, yeni yatırım, ham madde alımı, üretim ve pazarlama, eğitim ve danışmanlık, yurt dışı pazarlara açılım ve geliştirme, ihracatın finansmanı ve münferit projelerinin finansman amacı ile bu krediden yararlanabileceklerini söyledi. Yıldız, verilen kredileri amaç dışı kullandığı tespit edilen işletmelerin, KOSGEB desteklerinden mahrum bırakılacağını belirterek, ”Bu konuda, KOBİ’lerimizi özellikle uyarmak istiyorum” dedi. ACİL DESTEK KREDİSİ PROGRAMI

Öğretim Görevlisi Şükrü Yılıdız, 2009 yılı içerisinde Türkiye’de yaşanan ve çok sayıda vatandaşın gerek can gerek mal kaybına neden olan sel felaketinden büyük zarar görmüş olan işletmeleri desteklemek amacıyla ”Acil Destek Kredisi” Programını uygulamaya geçirdiklerini de söyledi.
Bu programdan, sel felaketi nedeniyle iş yerleri zarar gören, faaliyetleri aksayan, bunu da ilgili resmi makamlardan belgeleyen ve KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olan işletmelerin faydalanabileceğini belirten Yılıdız, Acil Destek Kredisi Programı uygulaması ile kredi desteğine yönelik faiz bedelinin tamamının KOSGEB Destek Bütçesi’nden karşılanacağını kaydetti.
Kredinin vadesinin ilk 6 ayının ödemesiz, kalanının aylık eşit taksitler halinde toplam 24 ay olacağını bildiren Ergün, işletme başına üst limitin azami 100 bin lira olacağını söyledi. Ergün, diğer şartların ise günün koşullarına göre KOSGEB tarafından belirleneceğini ifade etti. ”KREDİ GARANTİ FONU BU SÜREÇTE DEVREDE”

Yılıdız, teminat sıkıntısı yaşayan KOBİ’ler için Kredi Garanti Fonu’nun bu süreçte devrede olacağını belirterek, Kredi Garanti Fonu’nun şartlarının bu programlardan yararlanacak KOBİ’lere yüzde 50 indirimli olarak uygulanacağını belirtti. Ergün, Acil Durum Kredisi’nde ise Kredi Garanti Fonu’nun KOBİ’lere daha uygun şartlarda teminat sağlayacağını söyledi.

Esnaf sanatkar kesimine kefalet sağlamada TESKOMB ile işbirliği yapılacağını da belirten Şükrü Yıldız, ayrıca vergi borcu ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olan işletmelerin de alacağı krediden mahsuplaşma yöntemiyle bu kredilerden yararlanabileceklerini kaydetti.
Ergün, yeni dönemde mevcut ve yeni destek modelleriyle, KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılması noktasında her zaman KOBİ’lerin yanında olacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
”Kaynaklarımızı daha etkin ve verimli kullanarak girişimcilerimizin önünü açmakta, gelişmelerini sağlamada, onlara rehberlik etmekte ve KOBİ’lerimizi finansman, organizasyon, yönetim teknikleri gibi her türlü araçlarla desteklemekte kararlıyız.2010 yılında da küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlayacağımız destekler, KOSGEB’in Orta Vadeli Programda yer alan bütçesiyle tutarlı bir biçimde ve diğer kurumlar tarafından sağlanan benzer destekler de dikkate alınarak belirlenecek. Açıkladığımız Kredi Faiz Desteği Programlarına başvuru koşulları ile başvuru yapılacak bankalar ise önümüzdeki günlerde kamuoyuna ilan edilecek.
Bu kredi Faiz Desteği Programlarından yararlanmak isteyen KOBİ’lerimizin KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olma şartı aranacak. Bu nedenle, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmayan tüm işletmelerimizin biran önce KOSGEB hizmet merkezlerine başvurmaları gerekiyor.
İnanıyorum ki reel ekonominin can damarı olan KOBİ’lerimiz uygulamaya koyduğumuz ve önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz yeni destek modelleriyle büyüme ve kalkınmanın öncüsü olmaya devam edecek.”
”KREDİLERDEN KASIMDAN İTİBAREN FAYDALANILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Bir soru üzerine Yıldız, kredilerden faydalanılmasının Kasım ayı başından itibaren başlayabilmesi için çalışma yürütüldüğünü bildirerek, ”Başvuru şartları ve başvuracakları bankaların tamamen netleşmesi Kasım ayı başından itibaren. Bu kredileri çok sayıda bankayla anlaşarak Aralık sonuna kadar kullanmalarını ve 2010 yılı sonuna kadar da mümkün olduğu kadar geri ödeme planının gerçekleşmesini istiyoruz” dedi.

Bankaların KOSGEB destekleriyle ilgili anlaşmalarda şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadığını belirten Yıldız, ancak kredi talebinde bulunanlarla ilgili sorunların yaşanması halinde bu sorunların giderilmesi için de her türlü teşebbüste bulunacaklarını söyledi.
Ergün, işletmelere mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde bürokratik engele takılmadan bu kredileri temin etmek istediklerini ifade ederek, ”Dosya masrafları konusunda da birtakım kısıtlamalar elbette getirilecek. Yani dosya masrafı nedeniyle işletmelerin zor durumda bırakılmasını biz istemeyiz” diye konuştu.
Foto Galeri