Foto Galeri

GLADBECK’TE ALANYA RÜZGARI

2697

KARDEŞ ŞEHİR GLADBECK’TE STAND AÇTIK Alanya’nın kardeş şehri Gladbeck’te geleneksel olarak her yıl düzenlenen Elma Festivali’nin 18.si bu yıl 4-5 Eylül 2008 tarihlerinde yapıldı. Odamızın da tanıtım standı açtığı festivale, kardeş şehir halkı ve protokolü büyük ilgi gösterdi.

Alanya’nın Almanya’daki kardeş şehri Gladbeck’te geleneksel olarak her yıl düzenlenen Elma Festivali’nin 18.si bu yıl 4-5 Eylül 2008 tarihlerinde yapıldı.   Gladbeck’in diğer kardeş şehir heyetlerinin de katıldığı festivale, Alanya adına Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Belediyesi eski Başkanı ve Antalya Milletvekili Cengiz Aydoğan,  Belediye Turizm Komisyon Başkanı Abdullah Karaoğlu ve geçmiş dönemlerde görev yapan Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Fahri Yiğit katıldı. Festivale Odamızı temsilen Basın ve Halkla İlişkiler sorumlumuz Necati Şatana ve Turizm ve Dış İlişkiler sorumlumuz Arzuhan Dalabasmaz katıldı. Alanya Heyeti burada bölgenin önemli turizm firma temsilcileri ile bir takım temaslarda bulundu. Programın ikinci günü başlayan ve Festivalin açılış toplantısına İngiltere, Polonya, Avusturya ve Fransa’dan gelen heyetlerle birlikte Alanya Delegasyonu da katıldı. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu Gladbeck Belediyesinde gerçekleşen törende katılımcılara Alanya, Türkiye ve milletlerarası hoşgörü ve barış konulu bir konuşma yaptı. ODAMIZ YİNE STANDINI AÇTI Elma Festivali’nin gerçekleştirildiği Belediye binası önündeki Odamız standı sadece Gladbeck ‘ten değil çevre illerden gelen kalabalık Alman vatandaşlarının da ilgi odağı oldu.

2 Gün süren festival süresince  şehrin merkezinde açılan Odamız standında Alanya’yı tanıtan dökümanların yanı sıra ülkemize ve Alanya’ya özgü ikramlarda bulunuldu. Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland ve Kuzey Ren Westfalye Eyaleti Milletvekili Wolfgang Röken, belediye meclis üyeleri de Odamız Standını sürekli ziyaret ederek destek verdiler.
Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Gladbeck’in, Batı Almanya’nın önemli bir noktasında bulunduğunu ve çevre illerden de festivale katılımla çok sayıda kişiye Alanya’yı tanıtma imkanı bulduklarını söylerken, bu tanıtıma katkıda bulunan Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland, Kuzey Ren Westfalye Eyaleti Milletvekili Wolfgang Röken ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.   ELMA KRALİÇESİNE ALANYA TATİLİ Öte yandan festivalin kapanış töreni “Elma Kraliçesi” taç giyme töreni ile son buldu.  Çeşitli ödüller kazanan kraliçeye emn güzel ödülü Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu verdi. Sipahioğlu’nun yeni kraliçeye 1 haftalık Alanya tatili hediye etmesi festival alanını dolduran yüzlerce Gladbeckli nin alkışlarına neden oldu. 2010 KÜLTÜR BAŞKENTİ PROTOKOLÜ İMZALANDI Festival bölgede tüm hızıyla sürerken Gladbeck, Schwechat ve Alanya Belediye Başkanları  Avrupa Birliği tarafından desteklenen “2010 Essen Kültür Başkenti” projesi” çerçevesinde bir çalışma programına imza attılar.  Bu amaçla bir araya gelen Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland ve Schwechat Belediye Başkan Yardımcısı Gerhard Frauenberger gelecek 2 yıl yapacakları ortak çalışmalar konusunda uzlaştılar.
Program çerçevesinde uluslar arası boyutta bir fotoğraf sergisi açılması, bir takım yarışma ve etkinlikler düzenlenmesi konusunda anlaşan 3 başkan söz konusu program sayesinde 3 şehrin de tanıtımının başarılı biçimde yapılmasını hedeflediklerini açıkladılar. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Essen şehri gibi İstanbul’un da “Kültür Başkenti” seçildiğini söylerken, bu organizasyonda Alanya olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Sipahioğlu’nun açıklamaları bölgesel TV kanalları ve yerel basında da önemli yer buldu.    
Foto Galeri