Dosyalar

Alanya Ekonomik Rapor 2013

3628

Dünya Turizm Cenneti, Güneşin Gülümsediği Yer, Tatil Metropolü. Alanya için bilmem başka söze gerek var mı?

Güzel olan her şey Alanya’mıza yakışıyor. Turizmi ile otelleri ile spor tesisleri ile coğrafi yapısı ile tarımı ve sanayisi ile çok hızlı gelişen, büyüyen ve güzelleşen Alanya için çalışıyoruz.

Alanya’ya gelen yerli ve yabancı turistler, geldikleri zaman bir daha geriye dönmeyi düşünemiyorlar. Tek düşündükleri konu, Alanya’ya nasıl yerleşilir veya Alanya’ya bir daha ne zaman geleceğidir. Bu nedenle Alanya’ya yerleşen 33.000 yabancı bulunuyor. Ayrıca ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelip Alanya’ya yerleşenler de oldukça fazla. Alanya’mızın nüfusu 300.000 lere ulaşmış ve yaz aylarındaki nüfusu da bir milyona ulaşmaktadır. Alanya’ya gelenler, bilgi deneyim ve sermayeleri ile geliyor.

Çok üstün ve ilginç doğal güzelliklerine sahip olan Alanya’da kara, hava ve deniz yolu ulaşım imkanları yeterince vardır. Ticaret, sanayi, hizmetler ve özellikle turizm ve ulaştırma sektörleri gelişmiş ve bu alanlarda çalışan girişimciler yurt içi ve uluslararası alanlarda önemli başarılar elde etmişlerdir. Alanya’ya yılda yaklaşık 2,5 milyon turist gelmekte ve 3 milyar dolar döviz geliri sağlanmaktadır. Alanya’da turizmin yanında ticaret, sanayi, tarım, hayvancılık ve madencilik sektörlerinde de önemli gelişmeler sağlamıştır.

Bu kadar başarılı üyeleri olan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de üyelerimizin bu başarılarını artıracak çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda her sene yayımlamakta olduğumuz Ekonomik Raporumuzu, bu sene yeni bilgiler ile ve daha geniş kapsamlı olarak derledik ve üyelerimizin ve tüm okuyucularımızın hizmetine sunuyoruz.

Ekonomik raporumuz üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde dünya ekonomisinden özet bilgiler, ikinci bölümde Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmeler ve üçüncü bölümde ise Alanya ile ilgili bilgiler ve değerlendirmeler yer almaktadır. Ayrıca tablolar ve özet giriş değerlendirmesi de raporumuzda yer alıyor. Alanya ile ilgili bölümün hazırlanmasında Kaymakamlık tarafından
hazırlanan çalışmalardan ve Alanya’da bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile meslek kuruluşlarının çalışmalarından ve bu kurum ve kuruluşların odamıza gönderdikleri bilgilerden
yararlanılmıştır. Bu nedenle tüm kurum ve kuruluş temsilcilerine, verdikleri bu değerli bilgiler için teşekkürlerimizi sunuyorum.

Ekonomik raporumuzun üyelerimize, Alanyalılara ve tüm okuyucularımıza yararlı olmasını diliyor, en içten selam ve saygılarımı sunuyorum.

Mehmet ŞAHİN
Yönetim Kurulu Başkanı
Alanya Ticaret ve Sanayi OdasıDosyalar

  • Alanya Ekonomik Rapor 2013 (2,44 MB)