Foto Galeri

ALTSO, AVOKADONUN COĞRAFİ İŞARETİNİ ALANYA’YA KAZANDIRDI

1704

ŞAHİN: “AVOKADOYU ÜRETİRSEN GELİRİN, TÜKETİRSEN SAĞLIĞIN ARTAR”

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası(ALTSO), yenidünya meyvesinin ardından avokadonun da coğrafi işaretini Alanya’ya kazandırdı. Tarım sektörünün gelişmesi için her türlü çabayı gösterdiklerini ifade eden ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, “Avokadonun coğrafi işareti Alanya’mıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ALTSO’nun girişimleriyle avokadonun coğrafi işareti Alanya’ya kazandırıldı. Konuyla ilgili bugün ALTSO’da düzenlenen basın toplantısına, Başkan Şahin’in yanı sıra,  Tarım İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ve ALTSO Yönetim Kurulu Üyesi Raşit Sadullahoğlu katıldı.

ŞAHİN: “ÖNEMLİ PROJELER ÜRETTİK”

Göreve geldikleri 2013 Haziran’ından bu yana önemli projelere imza attıklarına dikkat çeken Başkan Şahin, “Göreve geldiğimiz 2013 yılından bu yana Alanya’mızın lokomotifleri olan turizm, tarım, emlak ve inşaat sektörlerimiz için çalışmalar yaptık. Ama yalnız inşaat sektörüne, yalnız turizm üzerine çalışmadık. Ayrı ayrı hepsi için önemli projeler ürettik. Tarım sektörü de Alanya’mız için çok önemliydi. Alanya’mızın bu güzel ikliminde tropik meyvelerin hemen hemen hepsini üretiyorduk.  Buradan yola çıkarak tarım sektöründe de Alanya’mızın farkındalığını yaratma açısından başta bizim Alanyalı olarak muşmula diye bildiğimiz yenidünya meyvesini geçtiğimiz aylarda Alanya Yenidünyası olarak tescil ettirdik” dedi.

ŞAHİN: “ALANYA OLARAK BİRLİK OLDUK, KENETLENDİK”

Avokadonun tescili sürecinde Alanya’da birlik beraberliği yakaladıklarına vurgu yapan Başkan Şahin, “Bilindiği gibi Antalya’da bugüne kadar 5 tane ürünün tescili yapılmıştı. 6.’sı Alanya Yenidünyası olarak Alanya’dan oldu ve 7.’si de Alanya Avokadosu olarak Alanya’dan oldu. Alanya’mızda üretimi yapılan avokadonun tescili geçtiğimiz hafta yapıldı. Harcını da Alanya Ticaret ve Sanayi Odası olarak yatırdık. Birkaç ay önce belli olmuştu ama biz açıklama yapmamıştık. Çünkü itiraz gelebilirdi bu süreçte. Biz o süreçte bu itirazlar olmasın diye açıklama yapmadık ve askı süresinin bitmesiyle itiraz da gelmeyince tescil işlemi tamamlandı. Alanya’nın tanınırlığı konusunda bu tür tesciller büyük önem taşıyor. Avokado ilk olarak Meksika’da başlarken, 1980’lerden sonra da Alanya’da yavaş yavaş hızlanmış. Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Değerli Arkadaşımız Hilmi Sevilgen’le birlikte de daha hızlandı.  Bunu hep birlikte başardık. Tarım İlçe Müdürümüz Mehmet Rüzgar’ın da büyük emekleri var. Alanya’mızın huzurunda kendisine çok teşekkür ediyorum. Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Değerli Arkadaşım Hilmi Sevilgen’e ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Alanya’mızda birlik beraberliği yeniden kazandık, kenetlendik. Gerçekten tescili yaptırmak çok zordu, 2015 yılında müracaat etmiştik tescil için. Ama çok şükür, elhamdülillah Rabbime şükrediyorum avokadonun tescilini yaptırdık. Artık avokado dünya literatüründe Alanya Avokadosu olarak ismini aldı” dedi.

ŞAHİN: “MUZUN TESCİLİ İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Anamur’un daha önce tescilini aldığı muz için de konuşan Başkan Şahin, “Geçmiş yıllarda maalesef muzu Anamur’a kaptırmıştık. Herkesin bildiği gibi muz denince akla Alanya gelir. Türkiye’nin neresinde derseniz deyin muz deyince akla Alanya gelir. Ama maalesef geçmiş yıllarda muzu kaptırdık. Buradan çok umut vermek istemiyorum ama muzu tekrar geri almak için çalışmalarımız var. Herkesin bildiği gibi biz sonuç almadan şunu yaparız demeyiz ama yaptıktan sonra biz yaptık der, emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

ŞAHİN: “BAKANIMIZ VE MİLLETVEKİLLERİMİZ DESTEK VERDİ”

Tescil sürecinin zorluğundan bahseden Başkan Şahin, “Bu süreçte gerek yenidünyayı, gerekse avokadoyu Alanya adına tescil ettirme sürecinde uzun bir yol aldık. 2015’den beri bu çalışmalarımız devam etti. Bu yolda Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun önemli destekleri oldu. Milletvekillerimizin çok büyük destekleri oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Tarım İlçe Müdürümüze, Avokado Üreticileri Birliği Başkanımıza ve Ziraat Odası Başkanımız Turgut Musluoğlu’na da çok teşekkür ederim.  Hepsinin büyük emekleri oldu. Alanya’mızın hakkıydı, bunu almak. Bizde Alanya’mızın hakkını yedirmedik, Allah’ın izniyle de kimseye yedirmeyiz. Bundan sonra marka tescillerimiz yine devam edecek. Başvurularımız var, onları da yakinen takip ediyoruz. Başka yerlerin dikkatini çekmemesi için ürün ismi vermiyoruz ama önemli başvurularımız var. İnşallah onları da Alanya’mıza kazandıracağız”  diye konuştu.

Avokadonun faydalarından da bahseden Başkan Şahin, avokado için bir de slogan ürettiklerini söyledi. Başkan Şahin, “Avokadonun da faydalarından bahsetmek istiyorum, bildiğiniz gibi kozmetikten, ilaç dünyasına kadar birçok sektörde kullanılan avokado, birçok yönden son yılların parlayan yıldızı konumuna gelmiştir. Ayrıca avokadoyla ilgili bir de slogan belirledik, ‘Avokadoyu üretirsen gelirin artar, tüketirsen sağlığın artar’. Ben tekrardan emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Alanya’mıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

RÜZGAR: “BAŞKANIMIZ BÜYÜK EMEKLER VERDİ”

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin öncülüğünde tescil çalışmaları yaptıklarını aktaran Tarım İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar ise, “Alanya’mızın bazı ürünlerinin marka olması için ALTSO Başkanımız Mehmet beyin öncülüğünde, müdürlüğümüz ve birliğimiz iş birliği yaptı. İlk etapta üç ürün üzerinde çalışma yapmıştık. Birincisi yenidünya, ikincisi avokado ve üçüncüsü de muzdu.
Başkanımın da dediği gibi muz üzerine de çalışıyoruz. Daha önce Anamur almış ama biz de çalışmalarımızı yapıyoruz. İnşallah alacağız. Yenidünya ve avokadonun ise tescilini aldık. Özellikle avokadonun tescilini almak zordu. Büyük emekler verdik. Avokado Alanya’mızın bir katma değeridir. Avokado üretimi artık Alanya’da iyice yaygınlaştı, hatta dağlık bölgelere doğru da üretimi yapılmaya başlandı. Antalya bölgesinde yapılan üretimin yüzde 80’ini Alanya’da yapılıyor. Bu çok önemli. Ben katkılarından dolayı ALTSO Başkanımıza çok teşekkür ederim, öncü oldular. Büyük emek verdiler. Kendilerine tekrardan çok teşekkür ediyorum. Alanya’mıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

SEVİLGEN: “ALTSO BAŞKANIMIZ MEHMET BEY SAYESİNDE TESCİLİ ALDIK”

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ise, “ALTSO Başkanı Mehmet beyin aracılığıyla tescil belgesini aldık. Avokadonun geliri çok iyi. Yurt dışı taleplerine artık yanıt veremiyoruz. Üretimin artması gerekiyor. Başkanımızın da belirttiği gibi üretirsen gelirin, tüketirsen sağlığın artar diyoruz. Ben buradan da üreticilerimize bir çağrı yapmak istiyorum birliğimize üye olsunlar, hep birlikte olalım. Üreticilerimizden bizlere destek olmasını bekliyoruz. Başkanımız Mehmet beye de tekrardan çok teşekkür ediyorum, onun çabalarıyla bu tescili Alanya’mıza kazandırdık” dedi.
Foto Galeri

ALTSO, AVOKADONUN COĞRAFİ İŞARETİNİ ALANYA’YA KAZANDIRDI