ALANYA İL OLMAYA HAZIR

5987

ALANYANIN İL YAPILMASINA İLİŞKİN ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA HAZIRLANAN  “İL KİTABI”  TANITILDI

Alanyanın il yapılmasını sağlamak amacıyla Alanyada Odamız dahil bazı sivil toplum örgütleri tarafından, Alanya İl Olmaya Hazır adlı kitap bastırıldı.

Alanyanın il yapılmasını sağlamak amacıyla Alanyada Odamız dahil bazı sivil toplum örgütleri tarafından, Alanya İl Olmaya Hazır adlı kitap bastırıldı.

Alanya İl Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Kahya, kitabın basımını sağlayan Odamız (ALTSO), Alanya Mimarlar Odası ve Alanya Belediyesi İl Yaptırma Komisyonu başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyerek kitabı tanıttı. Toplantıda konuşan Mustafa Kahya, kitaptaki verilerin, Alanyanın il olması gerekliliğini net olarak ortaya koyduğunu söyledi. Kitabın basılmasını sağlayanlara teşekkür eden Kahya, Alanyanın bir an önce il yapılması için ilçede herkesin elinden gelen katkıyı sağladığını, bunun da kamuoyu oluşturma açısından etkili olduğunu bildirdi. Kitapta, Alanyanın coğrafi konumundan ekonomisine, sosyal etkinliklerinden, altyapısına, sahip olduğu değerlerden ihtiyaçlarına kadar her türlü unsurun kıyaslamalı olarak anlatıldığını belirten Kahya, Bu kitap, Alanyanın il yapılmasının zorunlu olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor dedi. Oda Başkanımız Kerim Taç da kitabın, 4 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkarıldığını anlatarak, Bu kitapta Alanyanın il olmaya neden ve nasıl hazır olduğunu ortaya koyduk. Bu kitabı, ilgili tüm yetkililere göndererek, Alanyanın il olmasının önemini anlamalarını sağlayacağız dedi. Alanyada hem ekonomik hem de hem sosyal anlamda hızlı bir büyüme olduğunu belirten Taç, ilçenin aşırı göç aldığını bu nedenle de büyüme hızının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Kerim Taç, Alanya artık potansiyel olarak zaten bir il görünümünde. Ama ilçe koşulları ile yönetiliyor. Bu da, kentin sağlıklı gelişimini önlüyor. İl potansiyeline sahip Alanyanın il statüsüyle yönetilmesinin zamanı çoktan geldi diye konuştu. Mimarlar Odası Alanya Şubesi Başkanı Burhan Taneri de Alanyanın, muhtemel ilçelerini de içine alacak bir havza şeklinde yeniden planlanması gerektiğini söyledi. Mevcut planın yetersiz kaldığını bildiren Taneri, yeni planlamanın, kent gereksinimlerine göre gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. ALANYA İL OLMAYA HAZIR- Alanya İl Olmaya Hazır adlı kitapta, ilçenin tarihçesinden başlanarak, bugünkü durumu detaylı biçimde anlatılıyor. Kitabın ilk bölümünde, Alanyanın 1221 yılında Alaaddin Keykubat tarafından kışlık başkent ilan edildiği belirtiliyor.
Alanyanın, muhtemel ilçeleri ile birlikte 4 bin 682 metrekare yüzölçümüne sahip olduğu belirtilen kitapta, Gazipaşa, Gündoğmuş ve Sarıveliler, muhtemel ilçeler arasında gösteriliyor.
Antalyaya uzaklığı da vurgulanan kitapta, 510 kilometrelik Akdeniz sahilindeki tek ilin Antalya olmasının, Alanyanın da il olmasını kaçınılmaz hale getirdiği vurgulanıyor.
Nüfusunun 36 ilden daha büyük olduğu vurgulanan Alanyanın, turizm gelirlerindeki payı, yatak kapasitesi, ödediği vergiler ve tarım girdileri nedeniyle ilçenin il olmayı hak ettiği vurgulanıyor.
Mevcut altyapı yatırımları, kamu kurumlarının durumları ve personel sayıları ile Alanya nüfusu arasındaki oranların tek tek anlatıldığı kitapta, emlak sektöründeki büyüme ve ilçeye yabancıların ilgisi rakamlarla ortaya konulurken, ilçede yapılan ulusal ve uluslararası