Foto Galeri

ALTSO’DA BÜYÜKELÇİLER ZİRVESİ

2097

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Norveç, Finlandiya, Danimarka ve İsveç Büyükelçilerini ALTSO’da ağırladı. Büyükelçilere, Alanya konusunda brifing veren Başkan Şahin, Türk iş adamlarına vize kolaylığı sağlanması, Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na Avrupa’dan daha fazla direkt uçuşlar yapılması gibi hususlarda şehrin beklentilerini sıraladı, destek istedi.  Şahin ayrıca ekonomik işbirliği konularında yürütülecek her çalışmaya destek vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Alanya’ya gelen Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Svend Olling, Norveç’in Ankara Büyükelçisi Vegard Ellefsen, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Annika Molin-Hellgren ve Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Pekka Voutilainen, kendi vatandaşı olan ALTSO üyesi işadamları ile ALTSO’da bir araya geldi. Aynı zamanda Danimarka’nın Alanya Fahri Konsolosu olan ALTSO Meclis Başkanı Metin Atalay’ın da yer aldığı ziyarette, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, konuk büyükelçilere Alanya sunumu yaptı. Toplantıda Finlandiya Fahri Konsolosu Kuddusi Müftüoğlu, İsveç Fahri Konsolosu Hilmi Tokuş  ve Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu da yer aldı.

Finlandiya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu Jeff Hakko nun da yer aldığı toplantı öncesi Başkan Mehmet Şahin konuk büyükelçilerle odasında ikili işbirliği çalışmaları konusunda özel olarak yarım saati aşkın bir görüşme gerçekleştirdi.

ŞAHİN’DEN BÜYÜKELÇİLERE VİZE TALEBİ

Başkan Şahin, yurt dışına yatırım yapmak isteyen iş adamlarına vize kolaylığı sağlanması ve yurt  dışından Alanya Gazipaşa Havalimanı’na direkt uçuşların arttırılması gibi çok sayıda konuda Büyükelçilere talepte bulunurken, ALTSO’nun KOSGEB destekli yurt dışı iş gezileri konusunda da bilgilendirme yaptı.

Alanya’da güvenli şekilde ticaret yapılabildiğine dikkat çeken Başkan Şahin, yabancı sermayeli çok sayıda şirketin ALTSO üyesi olduğunu vurguladı. Şahin Alanya’da 35 bini aşkın yabancının mülk aldığını bu sayı içinde İskandinav ülke vatandaşlarının sayısının da 15 bin olduğuna dikkat çekti.

ŞAHİN; “POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ”

Şahin konuşması esnasında Alanya’da yerleşik olarak yaşayan İskandinavlar ile diğer yabancı ülke vatandaşlarının varlığından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Şahin, yabancı ülke vatandaşlarına hem sosyal yaşamda hem de iş hayatlarında pozitif ayrımcılık yaptıklarını vurgularken onları “Yeni Alanyalılar” olarak kabul ettiklerini belirterek, çok kültürlülüğün getirdiği avantajlardan söz etti.
Konuşmasında Alanya’nın tarihi ve doğal güzelliklerinden de bahseden Başkan Şahin, turizm, tarım ve inşaat gibi sektörler konusunda da önemli bilgiler aktardı.

ŞAHİN: “YENİ İŞ GEZİLERİ DÜZENLEYECEĞİZ”

Konuk büyükelçilerle yapılacak ikili görüşmelerin ardından onların da ülkelerine iş gezileri düzenleyebileceklerini belirten Başkan Şahin, “KOSGEB destekli 25 iş gezisi düzenledik. Her yıl da düzenlemeye devam ediyoruz. Büyükelçilerimizle yapacağımız görüş alışverişinden sonra onların da ülkesine iş gezisi yapabiliriz” dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Alanya’nın tanıtımı konusunda yapılan her çalışmaya verdiği destekten dolayı Alanya’mızın Gururu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na da teşekkür eden Başkan Şahin, “Gerek yurt dışı iş gezilerimizde gerekse Alanya’mıza gelen yabancı konuklarımızla konuşmalarımızda Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun farkını hissediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz organizasyonlarda desteğini bizden esirgemedi, hep destek verdi. Buradan da tekrardan Sayın Bakanımıza çok teşekkür ederim” diye konuştu.

‘ALANYA’DA OLMAKTAN MEMNUNUZ’

Konuk büyükelçiler adına bir konuşma yapan İsveç’in Ankara Büyükelçisi Annika Molin-Hellgren, Alanya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. En son çocukluk yıllarında Alanya’ya geldiğini belirten Büyükelçi, “Çocukluğumdan bu yana Alanya’da çok şey değişmiş. Altyapı yapılmış, yatırımlar yapılmış. Ben Başkanımız Mehmet Beyi güzel Alanya’dan ve yerleşik yabancılara gösterdiği ilgiden dolayı tebrik ederim. Nordic ülkesi vatandaşların Alanya’da ve Türkiye’de farklı bir öneme sahip olduklarını biliyorum. Bizim büyükelçiler olarak çifte sorumluluğumuz var. Hem kendi vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgileniyoruz. Hem de ticari ilişkileri geliştirmek için uğraşıyoruz. Bugün de buradaki toplantımız bu açıdan çok önemli. Ben ev sahipliğinden ve ilgisinden dolayı Başkan Mehmet Şahin’e çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Şahin, günün anlam ve önemine binaen büyükelçilere çiçek, plaket ve el yapımı tarihi halı hediye etti. Büyükelçiler ise Başkan Şahin’e ülkelerine ait çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Toplantının son bölümünde de büyükelçiler ALTSO Üyesi olan kendi ülkelerinin iş adamları ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

 

 
Foto Galeri

ALTSO’DA BÜYÜKELÇİLER ZİRVESİ
ALTSO’DA BÜYÜKELÇİLER ZİRVESİ
ALTSO’DA BÜYÜKELÇİLER ZİRVESİ
ALTSO’DA BÜYÜKELÇİLER ZİRVESİ
ALTSO’DA BÜYÜKELÇİLER ZİRVESİ