Foto Galeri
Dosyalar

ODA AİDATLARINA YAPILANDIRMA KANUNLAŞTI

3095

ŞAHİN; YENİ YASA ÜYELERİMİZ İÇİN DE BİR FIRSAT

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, 19.08.2016 tarih ve 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı “ Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun sonrası Odaya borcu olan üyelere ödeme kolaylıkları geldiğini açıkladı.

Şahin borcu olan üyelerin bu fırsattan yararlanmasını tavsiye ederken, kendi taleplerinin de içinde yer aldığı kanun nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar kurulu üyelerine teşekkür etti.

ŞAHİN; “ÜYELERİMİZİN ÇIKARLARINI GÖZETİYORUZ”

Şahin, yaşanan ekonomik krizler nedeniyle bazı bakanlıklara çeşitli raporlar sunduklarını da hatırlatarak, “Üyelerimizin ekonomik krizlerden en az şekilde etkilenmesi için yaptığımız çalışmalar sonrasında bir takım önerilerimizin de yeni yasada yer almış olması sevindirici. Biz yönetim kurulu olarak göreve geldiğimizden bu yana üye aidatlarına zam yapmadık. Her zaman onların çıkarlarını gözettik. Kanuna bu açıdan olumlu bakıyoruz. Yeni kanunda yer alan yapılandırmaya göre borçların sadece anaparası tahsil edilecek. Üyelerimize anaparayı da taksitle ödeme imkanı tanınıyor. Bu fırsattan borcu olan üyelerimizin yararlanması için 31 Ekim 2016 tarihine kadar odamıza gelip dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Ben bu kanunun hazırlanmasında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Bilindiği üzere ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, yaşanan ekonomik krizler nedeniyle sık sık dönemin bakanları ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  gibi üst düzey yetkililer ile bir araya gelerek oda üyelerinin krizden en az hasarla çıkması konusunda görüşlerini iletmişti.

KANUN NELER GETİRDİ?

Anılan Kanunun 11’ inci maddesinin beşinci fıkrası ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu hükümlerine göre üyelerin oda ve borsalara olan aidat, navlun hasılatından alınacak oda payları ve borsa tescil ücreti ile oda ve borsaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne olan aidat borçları asıllarının ödenmemiş kısmı yer almaktadır. Yukarıda anılanlar haricindeki oda ve borsa alacakları bu madde kapsamı dışındadır. Bu çerçevede;

1. 30.06.2016 tarihinden (bu tarih dahil) önceki alacaklara ilişkin düzenleme yapılmıştır.   Ekim ayında ödenmesi gereken 2016 yılı aidatlarının 2’nci taksitleri madde kapsamı dışındadır.

2. Üyelerin maddede düzenlenen taksitlendirme imkânından yararlanması için en geç 31 Ekim 2016 tarihine kadar Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’na bir dilekçe ile başvurması gerekmektedir.

3.Başvuru kapsamında yapılandırmadan yararlanacak üyelerimiz, en çok 6 aylık dönem için taksitlendirmeden faydalanabilecek olup, ilk taksit ödemesinin son günü 30 Kasım 2016 tarihidir. (Vade son ödeme tarihleri: 1.taksit-30 Kasım 2016, 2. Taksit-31.12.2016, 3. Taksit-31.01.2017, 4.taksit-28.02.2017, 5.taksit-31 Mart 2017, 6.taksit-30 Nisan 2017)

4.Taksitlerden herhangi birinin anılan maddede öngörülen süre ve şekilde kısmen veya tamamen ödenmemesi halinde,  bu kapsamda tahsil edilen tutarlar üyenin anapara borcundan düşülür.  Yapılandırma iptal edilerek aidat borcu eski haline döndürülür. o ana kadar yapılan tahsilatlar ilgili mevzuat doğrultusunda borçtan düşülür ve 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun uyarınca günlük gecikme zammı tahakkuk ettirilmeye devam edilir.

5.Yapılandırma kapsamında taksitli ödeme yapmak yerine tek seferde ödemeyi tamamlayacak üyelerimiz ise, yine yasal süre kapsamında dilekçelerinde ödeme seçeneğini belirtmek kaydıyla ilk taksit ödeme süresi sonuna kadar ödemelerini yapabilirler.

6.Askı durumunda olup, yapılandırma yapan üyelerimiz ise, borçlarının tamamını ödedikten sonra askıdan indirilecektir.

Kanun kapsamında yapılandırmadan faydalanmak isteyen üyelerimizin ilgili başvuru konusunda Odamız Mali ve İdari İşler Şube Müdürlüğü’ ne başvurmaları gerekmektedir.

Kanunun ilgili maddesine ulaşmak için tıklayınız

6736 sayılı “Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” kanunla ilgili dilekçe örneği için tıklayınız.Dosyalar

  • Kanunun ilgili maddesine ulaşmak için tıklayınız (203,65 KB)
  • 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” kanunla ilgili dilekçe örneği için tıklayınız. (25,50 KB)


Foto Galeri

ODA AİDATLARINA YAPILANDIRMA KANUNLAŞTI